Przeciwwskazania do popularnych zabiegów estetycznych, o których musicie wiedzieć


Popularnych zabiegów medycyny estetycznej obecnie jest wiele. Na listach rankingowych możemy znaleźć co najmniej 10 wymienionych pozycji zawierających opisy zabiegów jakie oferuje nam medycyna estetyczna. Zabiegi są mniej lub bardziej inwazyjne.

Przeprowadza je lekarz medycyny estetycznej, na co musicie zwrócić uwagę. Odpowiednio wykwalifikowana osoba będzie wiedziała jak się zająć waszą potrzebą, zapewniając Wam bezpieczeństwo.

W tej części również przypomnimy, że przed zabiegiem musi odbyć się konsultacja. Wywiad przedzabiegowy to jeden z najważniejszych punktów wizyty w gabinecie.

Jako pacjent czy pacjentka, należy przekazać lekarzowi pełne i zgodne z prawdą, informacje o naszym stanie zdrowia. Przyjmowanie różnego rodzaju leków i suplementów jest równie ważne.

Dopiero na podstawie pełnego obrazu zdrowia pacjenta, lekarz może uzupełnić dokumentację wstępną oraz zakwalifikować do zabiegu. Jeśli lekarz nie ma uwag, co do sytuacji zdrowotnej pacjenta, może przejść do następnych kroków w procedurze zabiegowej.

Natomiast, co w przypadku, gdy lekarz podsumuje wywiad negatywnie? Jakie przeciwwskazania mogą wykluczać udział w zabiegu?

Zanim przystąpicie do wywiadu możecie się dowiedzieć jakie są przeciwwskazania do popularnych zabiegów medycyny estetycznej.

Mikrodermabrazja – przeciwwskazania do zabiegu

Mikrodermabrazja jest rodzajem peelingu, nazywana też mikro peelingiem. Zabieg ma na celu mechanicznie złuszczyć naskórek, w szczególności u pacjentów posiadających cerę tłustą i mieszaną. Narzędzie do przeprowadzania mikrodermabrazji posiada specjalną głowicę, która ściera a następnie zasysa ścierany naskórek i zużyte przy tym kryształki. Więcej o szczegółach tego zabiegu znajdziecie na naszym blogu. Przejdźmy do przeciwwskazań i dwóch poszczególnych rodzajów mikrodermabrazji.

Mikrodermabrazja diamentowa przeciwwskazania

W porównaniu do mikrodermabrazji korundowej jest ona nieco delikatniejsza i wykorzystuje naturalny lub sztuczny diament. I może nam się wydawać, że taki zabieg nie jest specjalnie inwazyjny, dlatego przeciwwskazania nie są poważne. Otóż, do każdego zabiegu należy podchodzić z rozwagą i stosować się do zaleceń lekarza. Skóra nie może być podrażniona. Zdecydowanie przed nie należy stosować kremów do depilacji na obszarze skóry, który będzie poddany zabiegowi mikrodermabrazji diamentowej. Rezygnujemy również z innych peelingów mechanicznych i enzymatycznych oraz depilacji woskiem.

Skóra przed zabiegiem nie powinna być podrażniona innymi czynnikami wewnętrznymi i zewnętrznymi – szczególnie poparzeniem słonecznym. Latem może zdarzać się to dość często, a w przypadku poddawania się zabiegom latem należy szczególnie dbać o skórę.

Przeciwwskazaniami do zabiegu mikrodermabrazji diamentowej są:

 • różowata postać trądziku (czyli acne rosacea) – występuje ona u dorosłych pacjentów między 25, a 60 r.ż,
 • przede wszystkim wszelkie zakażenia wirusowe – opryszczki, brodawki
 • zakażenia bakteryjne typu: zapalenie mieszków włosowych, liszajec
 • otwarte ranki i inne uszkodzenia skóry
 • wykwity ropne
 • poparzenie słoneczne

Mikrodermabrazja korundowa przeciwwskazania

Mikrodermabrazja korundowa jako inny rodzaj mikrodermabrazji, wykorzystuje kryształki glinu. Korund jest obojętny alergicznie i działa antybakteryjnie.

Mikrokryształki osiadają na powierzchni naskórka, jedna głowica rozpyla ich sproszkowaną postać, a druga działając jak odkurzacz zbiera je wraz z naskórkiem. To, który rodzaj mikrodermabrazji wybierzemy, ustala z nami lekarz.

Korundowa mikrodermabrazja, znacznie silniej złuszcza naskórek. Jest bardzo skuteczna przy redukcji rozszerzonych porów, rozstępów. Poddawać się można takiemu zabiegowi również w celu usuwania cellulitu, blizn.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji korundowej to:

 • skóra wrażliwa i skłonna do podrażnień
 • skóra naczynkowa
 • alergiczna skóra
 • nowotwory skóry
 • naczyniaki płaskie i jamiste
 • opryszczka, brodawki
 • przyjmowanie niektórych leków – szczególnie niesteroidowe leki przeciwzapalne (niewskazania jest też aspiryna)

Nici liftingujące – przeciwwskazania

Zabieg z użyciem nici liftingujących, poprawiający urodę wyewoluował do postaci skutecznej i bezpiecznej dla zdrowia. Zanim trafił do ofert lekarzy medycyny estetycznej, był przeprowadzany przez chirurgów w skomplikowanych zabiegach mikrochirurgii oka, ginekologii, urologii. Za pomocą nici zszywa się także rany.

Do zabiegów estetycznych w celu poprawy kondycji skóry wprowadzono nici PDO, zadecydowała o tym ich całkowita rozpuszczalność. Ich właściwościami są zdolność do stymulacji fibroblastów i kolagenu.

Wprowadzane pod skórę za pomocą cienkich, dwukierunkowych igieł, nici liftingujące poprawiają, według potrzeb pacjenta, wygląd nie tylko twarzy i jej okolic. Zabiegi liftingujące są stosowane w przypadku różnych niedoskonałości ciała, także w okolicach intymnych. Okres wchłaniania się nici, wynosi około pół roku.

Nici polidioksanowe są określone jako jedne z najbezpieczniejszych materiałów i technik przy zabiegach poprawiających wygląd. Mimo to, do przystąpienia do takich zabiegów są następujące przeciwwskazania:

 • nieustabilizowana cukrzyca
 • gorączka
 • stwierdzony stan zapalny w miejscu planowanego zabiegu
 • problemy z krzepliwością krwi (bądź przyjmowanie leków rozrzedzających krew)
 • alergię u pacjenta (w szczególności na substancję, z której produkowane są nici – polidioksanon)
 • choroby nowotworowe
 • ciąża i okres karmienia piersią
 • choroby wirusowe i bakteryjne

PRP – przeciwwskazania

Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP (ang. Platelet Rich Plasma) to w pełni naturalny, rewitalizujący zabieg dla skóry. Wykorzystuje się w nim wyłącznie własną krew pacjenta, poddaną specjalnemu wirowaniu.

Oddziela ono osocze od czerwonych krwinek, powstała w ten sposób plazma jest aplikowana w miejsce z dolegliwością. Osocze bogatopłytkowe to nic innego jak, kompozycja wspomagająca odbudowę tkanek, regulująca ich fizjologię.

Przez taką biostymulacją dochodzi do powielenia i poruszenia fibroblasty, która odpowiedzialna jest za wytwarzanie kolagenu – kluczowego czynnika przy uzyskiwaniu elastyczności i jędrności.

Jeśli chodzi o różne obszary leczenia, również wykorzystuje się osocze bogatopłytkowe na skórę głowy, jeśli u pacjenta występuje łysienie typu męskiego.

Główny składnik procesu, jakim jest własne osocze pacjenta, wyklucza się przypadki nietolerancji, czy reakcji alergicznej. Mimo tego, że zabieg w uzyskaniu późniejszych odpowiednich efektów, nie jest inwazyjny jeśli zachowa się odpowiednią procedurę i przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem.

Należy pamiętać, że osocze jako samodzielny, rewitalizujący składnik powinien być wykorzystywany u osób w wieku od 20 do mniej więcej 40 r.ż.

U starszych pacjentów powyżej 40 r.ż i więcej, osocze jako jedyny zabieg może zadziałać zbyt słabo. Stosuje się wtedy terapie łączone.

Zabieg wykorzystuje działania regeneracji zdrowego i silnego organizmu, dlatego przeciwwskazaniami są:

 • choroby nowotworowe
 • aktywne opryszczki i infekcje
 • przewlekłe choroby wątroby
 • ciąża i okres laktacji
 • ropne zmiany skórne
 • choroby krwi, leki przeciwzakrzepowe
 • alergia na nukleotydy

Osocze podawane jest za pomocą mezoterapii igłowej stosując metodę pęcherzykową, dlatego należy u pacjenta uwzględnić przeciwwskazania do mezoterapii igłowej.

Jest to najczęściej wybierana metoda aplikowania, dlatego, że w praktyce tracimy znikomą ilość preparatu w przeciwieństwie do innych metod aplikacji substancji.

Ponadto ogólnym, poważnym przeciwwskazaniem do większości zabiegów medycyny estetycznej jest palenie papierosów. W szczególności zabiegów chirurgicznych.

Toksyny i substancje znajdujące się w nich uszkadzają drobne naczynia krwionośne, co przekłada się na duże ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. Przyjęto, że u osób palących nie powinno się przeprowadzać żadnych zabiegów chirurgicznych z zakresu medycyny estetycznej.

Jeśli pacjent rzucił nałóg palenia papierosów, zabieg można wykonać dopiero po półrocznej abstynencji. Tak samo jest z alkoholem, nadużywanie go uniemożliwia poddanie się wielu zabiegom.

 

Zespół Dermatic