Rewitalizacja przed i po – jak nie zepsuć efektu zabiegowego.


Zabiegi rewitalizujące często  przedstawiane są pacjentom jako zabiegi bardzo łatwe w wykonaniu.

Przykładowo, wystarczy umyć twarz kwasem hialuronowym a skóra od razu nabierze blasku i będzie bardziej nawilżona.

Decydując się na przeprowadzenie na kliencie serii zabiegów rewitalizujących, musisz dokładnie wytłumaczyć, że każdy zabieg iniekcyjny, (nawet jeżeli mówimy tylko o głębokim nawilżeniu, które nie zmienia kształtu i rysów twarzy) ze względu na inwazyjność iniekcyjnych procedur nie jest maseczką w płachcie.

Właśnie dlatego, za   lecenia postępowania przed i po zabiegu muszą być przekazane w sposób jasne i być przestrzegane przez naszych klientów, aby zminimalizować powikłania oraz efekty uboczne, oraz zagwarantować efekt, który utrzyma się dłużej. Jakie muszą być zalecenia przed i po zabiegowe?

Zapraszamy do lektury.

Twarz klientki po zabiegu nie będzie prezentować się na wzór często pokazywanych efektów końcowych w internecie lub gazetach.

Warto wytłumaczyć, iż po zabiegu, na twarzy będą widoczne ślady po wkłuciach, mogą  również pojawiać się małe siniaczki, a z kolei opuchlizna, będzie widoczna nie tylko dla niej ale również dla ludzi z otoczenia.

Wszystkie te efekty uboczne znikają samoistnie w ciągu kilku dni, jednak najwięcej zależy od stosowania się klienta do zaleceń pozabiegowych. Ma to bezpośredni wpływ na czas i sposób przebiegu skutków pozabiegowych, które są częścią prawidłowo przeprowadzonego zabiegu rewitalizującego.

Tuż po przeprowadzonym zabiegu rewitalizacji nie jest zalecane:

  • dotykać twarzy rękoma lub masować, wcierać krem lub fluid – to tylko zwiększy opuchliznę/obrzęk;
  • korzystać z kosmetyków kolorowych;
  • rozmasowywać powstałe “korale” na twarzy, lub próbować wycisnąć zawartość;
  • Korzystać z solarium, sauny, suszyć włosy bardzo gorącym powietrzem, przygotowywać posiłki stojąc obok rozgrzanej kuchenki – to może być czynnikiem prowokującym zwiększenia opuchlizny lub obrzęku.

Do 2-3 dni po zabiegu biorewitalizacji, zabrania się  również wizyt na siłowni oraz wszelkie inne obciążenia lub czynności, które mogą przyczynić się do rozszerzenia naczyń i postępu obrzęku na twarzy.

Zabiegi iniekcyjne, rewitalizujące przed i po – co nie jest zalecane, bez pilnej potrzeby.

Nie wszystkie czynności codzienne oddziałujące na cerę, możemy nazwać bezpośrednio szkodliwymi lub niebezpiecznymi. Aczkolwiek, zalecamy aby od niektórych, w miarę możliwości, się powstrzymać.

Przykładowo, powinniśmy zalecić klientom powstrzymać się od odwiedzania miejsc, w których skóra może cierpieć z powodu kurzu i brudu, co może skutkować powstaniem stanów zapalnych.

Nie są również zalecane takie aktywności, w których w jakikolwiek sposób aktywizuję się mikrocyrkulacje w naczyniach. Taki proces naraża na to, iż kwas hialuronowy, który został wprowadzony podskórnie, zostanie wyprowadzony z tkanek szybciej, niż tego chcielibyśmy.

Po zabiegu głębokiej, iniekcyjnej rewitalizacji nie zalecane jest:

– Korzystanie z basenu – woda, o wątpliwym stopniu czystości, zwiększa ryzyko infekcji, ponieważ ciągłość naskórka została przerwana przez iniekcji, co powoduje zmniejszenie funkcji ochronnej przed infekcjami;

– Mycie twarz gorącą wodą, lub myć włosy szamponem – szampon oraz inne środki higieny ogólnej, podrażniają już wystarczająco podrażnioną skórę nakłuciami. Spowalnia to proces regeneracji;

– Spożywanie jakiegokolwiek alkoholu – zwiększa on obrzęk oraz aktywizuje krążenie tętnicze,  co przyspiesza wydalanie kwasu hialuronowego oraz zwiększa szanse na powstanie siniaków i dłuższy czas utrzymywania się obrzęków;

– Przeprowadzać zabiegi z wykorzystaniem agresywnych peelingów chemicznych, traumatyzujące zabiegi laserowe, manualne oczyszczanie twarzy, masaże.

– Łączenie zabiegów z wykorzystaniem peelingów, z zabiegami wykonywanymi przy pomocy urządzeń oraz z wprowadzeniem kwasu hialuronowego – działa dobrze, ponieważ zwiększa zdolność skóry do regeneracji i poprawia efekt zabiegów, ale aby uniknąć podrażnień zdwojonej siły, lepiej zrobić odstęp między biorewitalizacją a peelingiem i zastanowić się, czy dokładnie ten klient wymaga tak agresywnej terapii.

– Jeżeli planowany jest makijaż permanentny brwi lub ust, to lepiej w pierwszej kolejności przeprowadzić tatuaż i odczekać, aż okolice zabiegowe się zagoją. Dlaczego? Dlatego, że jeżeli dla przykładu, najpierw przeprowadzimy zabieg rewitalizacji i głębokiego nawilżenia ust, a świeżo po zabiegu przeprowadzimy zabieg makijażu permanentnego ust,  stworzony przez nas kontur może ulec deformacji – co nie jest bezpośrednim celem przeprowadzanej sytuacji.

Co jest dozwolone przed i po zabiegu rewitalizującym, bez ryzyka powstania i pojawienia się skutków ubocznych?

Po zabiegu zalecane jest odkażenie skóry środkiem antyseptycznym, najlepiej bez zawartości spirytusu, gdyż powoduje to dodatkowe podrażnienie skóry. Warto pacjentom zalecić kilkakrotnie powtórzyć odkażenie skóry w warunkach domowych.

Warto powstrzymać pacjentów od nakładania makijażu tuż po zabiegu, gdyż może to spowodować niechciane zakażenie lub dodatkowe podrażnienie. Prawdopodobnie, każdy z Was zdaje sobie sprawę, iż klienci wychodząc z gabinetu, pomimo zaleceń zabiegowca  nakładają makijaż.

Co w takiej sytuacji?

Zalecamy użyć takiego preparatu jak Derma-Seal, który tworzy na skórze po zabiegu warstwę ochronną. Produkt ten występuje w postaci sprayu, który utrzymuje swoje właściwości i odporność na wodę do 12h.

Przeprowadzenie zwykłych, podstawowych procedur higieny osobistej nie jest zakazane, tylko pamiętajmy zalecić pacjentom nie korzystać z agresywnych środków mydlanych.

Osobno należy wspomnieć o paleniu.  Palenie nie wpływa bezpośrednio na efekt zabiegowy i nie jest włączone do listy przeciwwskazań, jednak działanie dymu tytoniowego wyczerpuje i osusza skórę, pogarszając jej jakość.

Aby osiągnąć pożądany efekt nawilżający, palacze będą musieli częściej korzystać z usług rewitalizujących i nawilżających.

 

Zespół Dermatic