Mikrodermabrazja czyli profesjonalne oczyszczanie twarzy


Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling wyraźnie poprawia wygląd skóry i pozbawia jej niedoskonałości.

Ze względu na bardzo dobre opinie, widoczne efekty oraz dość przystępną cenę, mikrodermabrazja jest jednym z częściej wybieranych przez Polki zabiegów kosmetycznych.

Mikrodermabrazja, nazywana też mikropeelingiem, to metoda mechanicznego złuszczania naskórka przy pomocy precyzyjnie kontrolowanego strumienia mikrokryształków.

Jest to zabieg, który złuszcza, dotlenia i wzmacnia skórę, a dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu, pozwalając skutecznie pozbyć się takich niedoskonałości, jak: zmarszczki, rozstępy, trądzik, cellulit, przebarwienia, a nawet blizny.

Co ciekawe, zabieg ten jest metodą złuszczania naskórka, którą można stosować nie tylko na twarzy, ale na całej powierzchni ciała. Poza twarzą najczęściej wykonuje się ją na dekolcie, plecach i szyi.

Przygotowanie do zabiegu mikrodermabrazji polega na:

 1. Dokonaniu oceny stanu skóry i wyborze najlepszego rodzaju zabiegu.
 2. Na pięć dni przed zabiegiem nie należy podrażniać skóry: stosować kremów do depilacji, peelingów mechanicznych ani enzymatycznych, depilacji woskiem.
 3. Na zabieg mikrodermabrazji należy przyjść, gdy na skórze nie występują uszkodzenia, otwarte ranki, wykwity ropne, łuszczyca, zakażenia wirusowe (np. takie jak opryszczka).
 4. Skóra przed mikrodermabrazją nie powinna być też podrażniona w inny sposób – na przykład przez poparzenie słoneczne.

Przygotowanie twarzy do mikrodermabrazji

Przed zabiegiem twarz musi być oczyszczona z makijażu, kremów i zanieczyszczeń (kurz, nadmiar sebum). Kosmetyczka zazwyczaj przeciera twarz klientki roztworem kwasu bornego lub spirytusu, by odtłuścić zewnętrzną warstwę skóry.

Pacjentka powinna mieć nałożone okulary ochronę, by kryształki nie dostały się do oczu.

Aparat do mikrodermabrazji działa w następujący sposób:

Głowica aparatu do mikrodermabrazji posiada końcówkę próżniową, która zasysa ścierany naskórek oraz wykorzystane kryształki. Głowica lekko podnosi też oczyszczany fragment skóry, tak by ścieranie było dokładniejsze.

Kosmetyczka może sterować głębokością oczyszczenia, przy skórze wrażliwej można zmniejszyć moc strumienia kryształków. Kryształki korundu wykorzystywane w zabiegu mogą mieć różne rozmiary: 100, 130 lub 180 mikrometrów (jedna milionowa metra, czyli jedna tysięczna milimetra).

Większe kryształki mają większą siłę ścierającą, mniejsze są delikatniejsze. Korund jest obojętny alergicznie, działa antybakteryjnie.

Końcówka aparatu do mikrodermabrazji  diamentowej także ma system podciśnieniowy (vacuum), który zasysa starte fragmenty naskórka. W przypadku oxybrazji mikrokrople chłodzą dodatkowo powierzchnię twarzy, dzięki czemu zmniejsza się podrażnienia.

Oxybrazja z wykorzystaniem koktajli witaminowych dodatkowo odżywia skórę. Po zabiegu przez kilka dni należy unikać solarium, słońca i silniejszych kosmetyków – na przykład domowego peelingu.

Przez 48 godzin po zabiegu nie należy też chodzić na basen ze względu na ryzyko zakażenia oraz przesuszenia skóry chlorowaną wodą. Przez pięć dni po zabiegu należy nakładać na skórę krem z silnym filtrem przeciwsłonecznym. Kremy do twarzy z filtrem przeciwsłonecznym, niezbędne po zabiegu mikrodermabrazji i oczyszczaniu kwasami

Mikrodermabrazja jest jednym z uniwersalnych zabiegów pielęgnacyjno-kosmetycznych, gdyż sprawdza się doskonale w wielu różnych przypadkach.

Jednak metoda ta nie jest wskazana dla osób, które posiadają: poszarzałą, zmęczoną, pozbawioną witalności i blasku skórę.  Mikropeeling redukuje płytkie zmarszczki i poprawia elastyczność skóry, dlatego szczególnie polecany jest osobom, które zmagają się z pierwszymi oznakami starzenia,
przebarwieniami, bliznami i rozstępami, cellulitem, trądzikiem, rozszerzonymi porami i zaskórnikami.

Mikrodermabrazja można zastosować jako przygotowanie do innych zabiegów kosmetycznych lub dermatologicznych – mikropeeling wzmacnia wchłanialność składników aktywnych zawartych w kosmetykach lub preparatach leczniczych. Wykonanie mikrodermabrazji zalecane jest także przed przeprowadzeniem zabiegów z użyciem lasera, kwasów czy fal radiowych.

Rodzaje mikrodermabrazji i ich zastosowanie

1. Mikrodermabrazja diamentowa jest zdecydowanie najchętniej wykonywanym rodzajem mikropeelingu. Polega ona na złuszczaniu skóry przy pomocy głowic zaopatrzonych w pierścienie ścierające wykonane z naturalnego lub sztucznego diamentu. Końcówka aparatu do mikrodermabrazji diamentowej posiada specjalny system podciśnieniowy, który zasysa ścierany naskórek oraz „diamenty”. Podczas zabiegu głowice urządzenia jednocześnie zasysają skórę do filtra, który potem jest wymieniany.

Wbrew pozorom mikrodermabrazja diamentowa jest łagodnym zabiegiem, który dermatolodzy i kosmetyczki zalecają osobom ze skórą cienką i wrażliwą, ta postać mikropeelingu nie narusza delikatnej struktury naturalnej warstwy hydrolipidowej skóry i jest całkowicie bezbolesna.

Nie ma też przeciwwskazań do wykonywania mikrodermabrazji diamentowej u alergików. Podczas zabiegu nie tworzy się pył, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Po zabiegu na skórze może pojawić się delikatny rumień, ale zazwyczaj znika on samoistnie po kilku godzinach.

Mikrodermabrazja diamentowa to zabieg, który może zostać przeprowadzony jednorazowo lub w seriach kilku zabiegów w odstępach czasowych co 3 lub 4 tygodnie. Dla uzyskania jak najlepszych rezultatów i utrzymania ich jak najdłużej zaleca się regularne wykonywanie mikrodermabrazji diamentowej. Dokładną ilość zabiegów oraz częstotliwość ich powtarzania najlepiej jednak ustalić z dermatologiem lub kosmetologiem wykonującym zabieg.

Efekty mikrodermabrazji diamentowej widoczne są już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu.

2. Mikrodermabrazja korundowa  działa na tej samej zasadzie, co mikrodermabrazja diamentowa, jednak w tym przypadku do złuszczania naskórka wykorzystuje się mikrokryształki tlenku glinu (korundu) oraz głowicę z dwoma końcówkami.

Mikrokryształki w sproszkowanej postaci, dzięki zastosowaniu technologii wysokiego ciśnienia, osiadają na powierzchni naskórka. Podczas gdy jedna głowica urządzenia do mikrodermabrazji „piaskuje” skórę, druga wyłapuje zużyty tlenek razem ze zrogowaciałym naskórkiem.

Mikrodermabrazja korundowa cieszy się bardzo dobrymi opiniami u pań, które zdecydowały się przy jej pomocy walczyć z rozszerzonymi porami, bliznami, rozstępami czy cellulitem.

To, jaki rodzaj mikrodermabrazji sprawdzi się, najlepiej ustalać bezpośrednio z kosmetologiem lub dermatologiem. Trzeba jednak zaznaczyć, że mikrodermabrazja korundowa znacznie silniej złuszcza naskórek niż mikrodermabrazja diamentowa, dlatego nie sprawdzi się ona u osób, które mają na co dzień do czynienia ze skórą wrażliwą, cienką, delikatną, naczynkową, alergiczną i skłonną do podrażnień.

Aby usunąć martwe komórki naskórka, kryształki glinu aplikuje się na twarz pod bardzo dużym ciśnieniem, co znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się podrażnień, stanu zapalnego czy reakcji alergicznej. Mikrodermabrazja korundowa przynosi jednak o wiele bardziej widoczne i szybsze efekty w walce z wybranymi niedoskonałościami.

Ze względu na swoje silniejsze właściwości złuszczające, mikrodermabrazja korundowa to również zabieg o nieco wyższej cenie.

3. Kolejnym sposobem oczyszczania jest oxybrazja, czyli mikrodermabrazja tlenowa, wykorzystująca szczególne działanie zdrowotne tlenu i soli fizjologicznej. Kropelki soli fizjologicznej pod ciśnieniem złuszczają naskórek delikatniej niż kryształki glinu i diamenty. Tlen dodatkowo obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza opuchliznę i hamuje rozwój bakterii beztlenowych.

Tę ostatnią metodę można stosować także przy czynnym trądziku, zapaleniu skóry oraz przy cerze naczynkowej.

 Po zabiegu

Po wykonaniu mikrodermabrazji twarz należy przemyć ciepłą wodą i zaaplikować tonik i krem. Znakomite efekty przyniesie nałożenie bezpośrednio po zabiegu odżywczej maseczki oraz serum z kwasami glikolowym lub migdałowym, który pogłębi efekt złuszczenia.

Pobudzona podczas zabiegu do metabolizmu skóra lepiej wchłonie kosmetyki, a efekt odżywienia i rozświetlenia będzie jeszcze bardziej widoczny. Zabieg może z powodzeniem stosować każdy, komu zależy na zadbanym wyglądzie i świeżej, pełnej blasku cerze.

Tutaj wiek nie stanowi żadnej bariery, ponieważ zabieg ten rozwiązuje wiele problemów, z jakimi borykają się zarówno skóry młodsze, jak i starsze. Mimo wielu zalet powinny jej jednak unikać osoby z trądzikiem różowatym, łuszczycą i wszelkimi innymi dolegliwościami skórnymi, które podczas zabiegu mogą być narażone na dodatkowe podrażnienie i infekcję.

Nie wykonuje się jej także bezpośrednio po przebywaniu na słońcu lub na mrozie, kiedy skóra jest silniej uwrażliwiona i narażona na podrażnienia. Mikrodermabrazja to profesjonalny zabieg, który z powodzeniem można wykonać w domu.

Domowa pielęgnacja

W domowym zaciszu, z urządzeniami i preparatami, które są łatwe i szybkie w użyciu, możliwe jest zastosowanie zabiegu w domowym zaciszu i samodzielnie,  używając specjalnych kremów do mikrodermabrazji.

Dzięki ręcznemu masażowi nie tylko oczyszczają skórę, ale także tonizują i stymulują odnowę naskórka. Na rynku jest wiele preparatów opartych na formule stosowanej w gabinetach kosmetycznych. Wśród nich wartym polecenia produktem jest nawilżający, dotleniający i zarazem rozświetlający krem do mikrodermabrazji VitaC Infusion Mincer, zawierający witaminę C, polecany także do cery trądzikowej Vitalderm Mikrodermabrazja arganowa.

Oto kilka pozostałych:

 • Kwas kojowy- na przebarwienia, piegi, plamy
 • Korund do mikrodermabrazji – profesjonalny
 • Korund kosmetyczny
 • Ziaja PRO – maska oczyszczająca + mikrodermabrazja
 • Mincer – VitaC Infusion Nawilżająca mikrodermabrazja
 • Yoskine – Asayake Pure jono-dermabrazja
 • BC Korund D
 • 3w1 Peeling do twarzy z pyłem diamentowym Colway
 • Clarena – mikrodermabrazja w kremie SILICA PEEL
 • Nacomi- peeling do twarzy z korundem nawilżającym

 

Zespół Dermatic