Wpływ masażu na ludzki organizm


W obecnej dobie żyjemy szybko, pracujemy dużo i mało śpimy. Ma to niewyobrażalny wpływ na nasz organizm. Nasze ciało odpowiada napięciem mięśniowym za przewlekły stres i siedzący tryb życia. Jak sobie poradzić z bólami karku, czy kręgosłupa?

Możemy ćwiczyć. No tak dobrze by było, ale ćwiczenia nie rozluźnią mięśni. Co zatem? Masaż. Tak, to właśnie dobrze wykonany masaż  rozluźni nasze mięśnie i pozwoli się nam zrelaksować.

Masaż wywodzi się z Chin i Indii, gdzie był elementem obrzędów religijnych. Już 300 lat p.n.e. kapłani zalecali jego stosowanie, a pierwsze zapisy dotyczące jego wykonywania można znaleźć w Hinduskiej księdze mądrości z 1800 r. p.n.e.  W Grecji w czasach igrzysk olimpijskich masaż był formą namaszczania sportowców i był wstępem do masażu klasycznego.

Do połowy XIV w. masaż rozpowszechniony był w publicznych łaźniach a wykonywany był w formie oklepywania. W średniowieczu zapomniano o nim i dopiero w XVI w. Ambroży Pare ponownie zwrócił uwagę na jego znaczenie dla funkcjonowania organizmu człowieka. W trakcie swoich badań zauważył  między innymi, że głaskanie zmniejsza ból przynosząc pacjentowi zauważalną ulgę.

W XIX w. holenderski lekarz Johan Metzger z Amsterdamu jako pierwszy opracował metodykę wykonywania masażu klasycznego, oraz stworzył pierwszą szkołę masażu. Czasy współczesne to okres rozwoju wielu dziedzin medycyny w tym rehabilitacji, kosmetologii i fizjoterapii, w których masaż zajmuje znaczące miejsce.

Wszystkie rodzaje masażu w tym również relaksacyjny wywodzą się z masażu klasycznego. Masaż klasyczny w znaczący sposób wpływa na tkanki i układy organizmu człowieka. Działa na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, aparat więzadłowy, układ krążenia, układ nerwowy i narządy wewnętrzne.

Działanie masażu na układ człowieka możemy podzielić na miejscowe i ogólne. Działanie miejscowe powoduje między innymi rozszerzenie naczyń krwionośnych i przekrwienie tkanki masowanej.

Wpływa na zwiększenie przepływu krwi w naczyniach, co doprowadza do  szybszego odprowadzenia zbędnych substancji przemiany materii, lepszego odżywienia tkanek, oraz poprawy pracy serca i nerek. Działanie ogólne polega na pobudzeniu układu nerwowego, który wpływa na pracę narządów i układów ustroju człowieka. Działanie masażu nie polega jedynie na wspomaganiu leczenia. Wpływa on również na zmniejszenie napięcia psychicznego poprzez stymulację produkcji endorfin.

Masaż relaksacyjny wykonywany jest najczęściej w gabinetach kosmetycznych i gabinetach odnowy biologicznej przy użyciu specjalnych olejków, maseł lub kremów.

Układ krwionośny i limfatyczny

Układ krwionośny doprowadza potrzebne substancje odżywcze, oraz odprowadza zbędne produkty przemiany materii.  Utrzymuje także na odpowiednim poziomie wewnętrzną homeostazę w organizmie.

Wpływ masażu na układ krwionośny i limfatyczny.

W trakcie masażu dochodzi do:

 • miejscowego przekrwienia, co za tym idzie lepszego dotlenienia i odżywienia komórek,
 • przyspieszenia przemiany materii,
 • szybszego usuwania zbędnych produktów przemiany materii,
 • szybszego wchłaniania obrzęków i opuchlizn,
 • ułatwia się odpływ krwi żylnej,
 • zmniejszenia ciśnienia krwi tętniczej, dzięki czemu serce lepiej pracuje,
 • rozszerzenia naczyń krwionośnych, przez co wzrasta szybkość obiegu krwi.

Tkanka mięśniowa

Jest ważnym elementem narządu ruchu. Dzięki mięśniom dochodzi do ruchu w stawach, biorą także udział w ważnych procesach metabolicznych organizmu.

Wpływ masażu na tkankę mięśniową:

 • skraca się czas regeneracji po wysiłku fizycznym – m. szkieletowe,
 • przez wspomaganie usunięcia kwasu mlekowego i innych metabolitów dochodzi do bardziej efektywnego odżywienia mięśni, co prowadzi do przyrostu ich masy i wzmocnienia wewnętrznej struktury – m. szkieletowe,
 • dochodzi do regulacji napięcia mięśniowego – m. szkieletowe,
 • poprawia się zdolność mięśni do kurczenia i rozkurczenia się – m. szkieletowe,
 • masując prawą kończynę wywieramy około 20% wpływu na kończynę lewą.

Tkanka łączna

Z tkanki łącznej zbudowane są wszystkie narządy i układy organizmu. Istnieje wiele rodzajów tkanki łącznej w zależności od jej przeznaczenia. Wśród nich wyróżniamy: tkankę łączną właściwą wiotką, właściwą zbitą, chrzęstną i kostną.

Wpływ masażu na tkankę łączną właściwą wiotką:

 • podczas masażu dochodzi do uelastycznienia włókien kolagenowych i elastynowych, czyli do uelastycznienia tkanki wiotkiej,
 • następuje jej lepsze ukrwienie i odżywienie co doprowadza do polepszenia funkcji życiowych narządów.

Wpływ masażu na tkankę łączną właściwą zbitą:

 • podczas masażu dochodzi do uelastycznienia i wzmocnienia jej włókien,
 • dochodzi do przyspieszonej regeneracji włókien.

Wpływ masażu na tkankę chrzęstną:

 • w trakcie masażu dochodzi do lepszego odżywienia tkanki chrzęstnej, co działa profilaktycznie lub leczniczo w przypadku wystąpienia zmian zwyrodnieniowych.

Wpływ masażu na tkankę kostną:

 • podczas wykonywania niektórych technik masażu polepsza się odżywienie tkanki kostnej,
 • utrzymuje homeostazę między związkami organicznymi i nieorganicznymi,
 • w przypadku złamań czy pęknięć przyspiesza procesy kostnienia.

Skóra

Skóra jest największym organem człowieka. Pełni ważną funkcję ochronną i termoregulacyjną dla organizmu.

Wpływ masażu na skórę

W trakcie masażu wykonywany jest naturalny peeling złuszczający warstwę rogową, co przyczynia się do lepszego dotlenienia komórek i odmłodzenia naskórka. W szybszy i bardziej efektywny sposób można wprowadzić substancje czynne. Dzięki udrożnieniu ujść gruczołów łojowych i potowych przyczynia się do oczyszczenia skóry. Zwiększa elastyczność i sprężystość skóry.

Układ oddechowy

Układ oddechowy pełni ważną funkcję życiową dla każdego organizmu, polegającą na dostarczeniu do tkanek tlenu pobranego ze środowiska, a wydaleniu dwutlenku węgla. Funkcjonowanie ukłądu oddechowego jest ściśle powiązane z funkcją układu krążenia.

Wpływ masażu na układ oddechowy:

 • dochodzi do lepszej wentylacji płuc,
 • następuje wydzielenie histaminy co prowadzi do zwężenia drzewa oskrzelowego i zmniejszenia powierzchni nieużytecznej płuc,
 • wzmocnieniu ulegają mięśnie międzyżebrowe co prowadzi do zwiększenia ruchomości w stawach mostkowo – żebrowych i mostkowo – kręgowych doprowadza tym samym do zwiększenia objętości klatki piersiowej i pobudzenia oddychania,
 • przez oklepywanie klatki piersiowej i grzbietu dochodzi do usunięcia zalegań w drzewie oskrzelowym i płucach,
 • poprawia się wentylacja płuc i wydolność oddechowa organizmu.

Układ pokarmowy

Odżywienie organizmu warunkuje przebieg wszystkich wewnętrznych procesów życiowych. Funkcję tą pełni układ pokarmowy. Bierze on udział w procesie trawienia, wchłaniania, przyswajania substancji pokarmowych przez organizm.

Wpływ masażu na układ pokarmowy

 • następuje szybsze trawienie pokarmu,
 • następuje przyspieszone wydalanie z przewodu pokarmowego produktów, które nie zostały strawione,
 • poprawia się przemiana materii,
 • następuje pobudzenia wydzielania hormonów żołądkowo – jelitowych.

Układ nerwowy

Układ nerwowy pełni bardzo ważną rolę dla funkcjonowania organizmu. Odbiera on informacje docierające do  organizmu analizuje je i wysyła zwrotne. Kieruje i kontroluje pracę i czynności poszczególnych narządów i układów organizmu.

Wpływ masażu na układ nerwowy

 • poprzez masaż działamy pośrednio na ośrodkowy układ nerwowy,
 • wpływamy również na zakończenia nerwowe, usprawniając przewodnictwo mięśniowe,
 • masując kręgosłup działamy pobudzająco, lub uspokajająco na układ współczulny,
 • masując kark wpływamy na nerwy rdzeniowe i ich sploty,
 • masaż wpływa na odbudowę prawidłowego przewodnictwa nerwowego,
 • pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego powoduje normalizację funkcji poszczególnych narządów.

Psychika

Wpływ masażu na psychikę

Stan wzmożonego napięcia emocjonalnego  może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania układu nerwowego zarówno w sferze emocjonalnej jak i psychicznej. Wyrazem tych zaburzeń jest stres. W wyniku działania stresu wydzielane są hormony: glikokortykosteroidy, adrenalina, noradrenalina, endorfiny. Wpływają one na narządy efektorowe w obrębie układu krążenia, oddechowego i mięśniowego.

Pod wpływem stresu dochodzi do spadku aktywności układu immunologicznego, co doprowadza do częstych przeziębień, wzrasta wydzielanie glikokortykosteroidów – zaburzenia pamięci i koncentracji.

Najczęstszymi reakcja mi na stres są: bóle głowy, szyi, pleców, spowodowane wzmożonym napięciem mięśniowym. Masaż doprowadza do obniżenia tego napięcia. Zmniejsza stany nerwicowe, napięcia psychiczne, wspomaga leczenie bezsenności. W trakcie zabiegi dochodzi do intensywnego uwalniania hormonów: endorfin i serotoniny, które są odpowiedzialne za rozluźnienie i odprężenie organizmu. Ponadto zwiększony poziom endorfin zwiększa też odporność na stres.

Jak widać po obecnym artykule masaż nie jest jedynie fanaberią, ale wywiera drogocenny i leczniczy wpływ na cały organizm. Począwszy do sfery fizycznej aż po zdrowie psychiczne.

Zespół Dermatic