Fosfatydylocholina i jej zastosowanie w branży estetycznej


Fosfatydylocholina zwana także lecytyną, to wielonasycony związek organiczny występujący w błonach komórkowych organizmów wyższych. Stanowi wyciąg z fosfolipidów lecytyny sojowej obecnych w błonach komórkowych, które aktywnie uczestnicząc w transporcie międzykomórkowym, wykazują działanie lipotroficzne, polegające na złamaniu tkanek tłuszczowych w naturalnych procesach metabolicznych.

W komórkach tłuszczowych zwiększa przepuszczalność błony, co ułatwia wydalanie nadmiaru tłuszczu z organizmu. Fosfatydylocholinę stosuje się także jako środek wspomagający w zabiegach odchudzających, spalania tkanki tłuszczowej, gdyż powoduje zmniejszenie tkanek tłuszczowych, działając na procesy modelowania sylwetki.

Bierze ona udział w różnych mechanizmach jakie zachodzą w organizmie. Występuje powszechnie jako cząsteczka fosfolipidów, czyli składnik naturalnie budujący ściany błon komórkowych.

W związku z czym można ją znaleźć niemalże w całym organizmie, m.in. w tkance tłuszczowej czy w białkach krwi.

To mieszanka różnych lipidów (tłuszczów), z których głównym źródłem choliny, potocznie znanej jako witamina B4 jest właśnie fosfatydylocholina. Cholina bierze udział w produkcji jednego z podstawowych neurotransmiterów, jakim jest acetylocholina. Tak więc pośredni udział fosfatydylocholiny w funkcjonowaniu mózgu jest niezbędny.

Poza tym fosfatydylocholina wspiera:

 • oddychanie – jest niezbędna przy prawidłowej pracy płuc jako surfaktant – inaczej związek powierzchniowo czynny. Powleka powierzchnię płuc delikatną warstwą białek i tłuszczów, pozwalając przenikać cząsteczkom tlenu. Dzięki temu możliwe jest oddychanie.
 • trawienie – jest głównym składnikiem warstwy śluzówki jelit. Chroni tym samym jelita przed różnymi patogenami przedostającymi się z zewnątrz do układu pokarmowego.
 • myślenie – poprawia sprawność intelektualną poprzez podniesienie poziomu komunikacji komórek nerwowych. Dzieje się tak za sprawą zwiększenia ilości choliny oraz acetylocholiny, czyli jednego z głównych neuroprzekaźników.
 • detoksykację – wpływa na sprawne funkcjonowanie wątroby. Chroni ją przed niebezpiecznymi skutkami stłuszczenia. Wpływa też na regenerację hepatocytów.
 • odchudzanie – wpływa na liposukcję tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że przyczynia się do rozpadu tłuszczu w komórkach organizmu.

Fosfatydylocholina przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, dzięki zwiększeniu aktywności receptora PPAR gamma, który odgrywa kluczową rolę w metabolizmie glukozy i tłuszczów.

Rozbija on trójglicerydy na cząsteczki glicerolu i wolne kwasy tłuszczowe. Trójglicerydy są złożonymi cząsteczkami i ze względu na swoje rozmiary ciężko jest im się samodzielnie wydostać z komórek tłuszczowych. Nie tylko kosmetyka korzysta z dobrodziejstw fosfatydylocholiny – iniekcje stosowane są również do usuwania łagodnych, niezłośliwych nowotworów, takich jak tłuszczaki.

Natomiast podanie fosfatydylocholiny w formie płytkich zastrzyków podskórnych pomaga aktywować receptory, dzięki czemu cząsteczki lipidów rozbijane są na mniejsze elementy. Te z kolei bez większych problemów wydostają się z adipocytów.

Zabiegi z wykorzystaniem wyciągu z fosfolipidów lecytyny sojowej to rewolucyjne rozwiązanie dla zabiegów estetycznych. Likwidują cellulit i redukują nadmiar tkanki tłuszczowej nagromadzonej w miejscach opornych na dietę czy ćwiczenia.

Fosfatydylocholina wykazuje działanie lipotroficzne, które polega na rozpuszczaniu komórek tłuszczowych w naturalnych procesach metabolicznych. W komórkach tłuszczowych potęguje przepuszczalność błony, ułatwiając w ten sposób wydalanie nadmiaru tłuszczu z organizmu.

Oprócz tego powoduje zmianę struktury tkanki tłuszczowej i hamuje agregację płytek krwi. Aby spotęgować efekty zabiegów, fosfatydylocholinę łączy się z kwasem deoksycholowym i karnityną.

Kwas deoksycholowy w połączeniu z fosfatydylocholiną niszczy nadmiar tłuszczu; z kolei karnityna to substancja, która posiada zdolność łączenia kwasów tłuszczowych i pozwala na ich przedostawanie się do mitochondriów, gdzie zostają spalone w procesie produkcji energii.

Wskazania do zabiegu lipolizy iniekcyjnej z użyciem Fosfatydylocholiny:

 • Podwójny podbródek
 • Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, ud, bioder itp.
 • Pojedyncze i mnogie tłuszczaki
 • Zniekształcenia po liposukcji
 • Modelowanie sylwetki

Po zabiegu lipolizy iniekcyjnej możliwa jest utrata min 5– 10 cm w obwodzie. Ilość utraconych centymetrów uzależniona jest od ilości wykonanych zabiegów.

Zabieg wykonuje się co około 3 -6 tygodni w serii min 3 zabiegów przy małym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej, 6 zabiegów przy większym nagromadzeniu tłuszczu. Przeciwwskazania:

 • Ostre choroby nerek i wątroby
 • Cukrzyca
 • Zaburzenia krzepliwości
 • Stałe stosowanie aspiryny lub innych leków przeciwzakrzepowych
 • Ciąża, karmienie piersią
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Ostre infekcje
 • Znaczna otyłość( BMI>35)
 • Niewyrównane schorzenia tarczycy
 • Gorączka

Z myślą o pacjentach dążących do szczupłej sylwetki, poszukujących bezpiecznej alternatywy do zabiegu liposukcji można z całą śmiałością zaproponować mało inwazyjny zabieg jakim jest lipoliza iniekcyjna.

Należy jednak zawsze pamiętać, że jest to metoda modelowania sylwetki, a nie metoda odchudzania. Stosuje się ją przy miejscowym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej np. w miejscach trudnych do wyćwiczenia. Dlatego też trzeba pamiętać, że osoby z dużą otyłością nie są dobrymi kandydatami do zabiegu.

Obecnie na rynku jest dostępnych wiele preparatów o działaniu lipolitycznym. Poniżej przedstawiamy bezpieczne, rekomendowane produkty z których korzysta się przy zabiegach estetycznych:

Venome Meso Slim – synergiczna współpraca fosfatydylocholiny i kwasu deoksycholowego, w wysokim stężeniu jest jedną z najskuteczniejszych terapii lipolitycznych stosowanych przy zwalczaniu trudnych do usunięcia depozytów tłuszczowych.

Dermaheal LL – to pobudzający spalanie tkanki tłuszczowej koktajl o działaniu wyszczuplającym i antycellulitowy. Dzięki zawartości czynników wzrostu i białek biomimetycznych wspomaga rozpad komórek tłuszczowych, likwiduje cellulit. Napina skórę, czyniąc ją bardziej jędrną i sprężystą. Może być stosowany na całe ciało, a także przy redukcji podbródka, przywracając napięty owal twarzy.

Pluryal Mesoline Bodycontour – gwarantuje efekt rozpuszczenia tłuszczu, poprawia wygląd skóry – zwiększa jej elastyczność i nadaje jej aksamitnej gładkości. Przeznaczony jest dla osób, które bezskutecznie walczą z podwójnym podbródkiem, tłuszczakami oraz miejscowymi depozytami tłuszczu.

SRS Body Fit Corporel – składniki w tym preparacie mają działanie lipolityczne, umożliwiają użytkownikowi wymodelowanie sylwetki pacjenta. Dzięki wysokiej aktywności enzymatycznej preparat ten jest niezwykle skuteczny, jako że ułatwia skórze absorbcję składników aktywnych. Ponadto poprawia jędrność skóry, zmniejsza ilość toksyn w organizmie, uwalnia energię z tłuszczu pacjenta, zmniejsza widoczność tkanki tłuszczowej oraz redukuje cellulit.

RRS HA Cellutrix– redukcja cellulitu, ujędrnianie skóry objętej cellulitem, lokalny korektor tłuszczu, poprawia jakość skóry. Stosowany na pośladki i tylną stronę ud polecany dla każdego bez względu na wiek.

Revital Celluform – pozwala w szybki, bezpieczny i nieuciążliwy sposób modelować sylwetkę. Preparat ten niszczy i redukuje komórki tłuszczowe na stałe, a po serii zabiegów dochodzi do redukcji zastojów tłuszczowych oraz cellulitu dzięki czemu skóra staje się gładka i lepiej dotleniona.

SRS Fosfatydylocholina – po odpowiednim zaaplikowaniu preparatu możliwe jest wywołanie reakcji enzymatycznej, ułatwiającej rozpuszczenie tłuszczy poprzez produkcję mikroskopijnych monoglicerydów, które transportowane są do wątroby i metabolizowane przez proces beta-oksydacji. Usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej oraz kształtowanie sylwetki pacjenta, redukcja fałd brzusznych oraz nadmiaru tłuszczu nagromadzonego w górnej części ramion, podudziach, udach, pośladkach, kolanach, plecach.

SRS L-Karnityna – komponent, który doskonale wspomaga działanie Fosatydylocholiny. Jest niezbędnym składnikiem umożliwiającym prawidłowe dostarczenie długiego łańcucha kwasów tłuszczowych do mitochondriów celem przeprowadzenia b-oksydacji. Z uwagi na ten fakt spełnia ona istotną rolę w procesie katabolizmu lipidów oraz produkcji energii przez organizm. Karnityna umożliwia specjalistom usunięcie z ciała nadmiaru cellulitu i tkanki tłuszczowej.

Zespół Dermatic