Fibryna bogatopłytkowa – innowacja w branży estetycznej


Popularne w ostatnich latach osocze bogatopłytkowe (I-PRP) ma od niedawna dużo mocniejszego następcę, którym jest fibryna bogatopłytkowa (I-PRF).  Zabiegi z jej wykorzystaniem są prawdziwą innowacją w branży estetycznej. Dotychczas stosowane zabiegi z osoczem bogatopłytkowym, zastąpiono fibryną, którą tak jak i z wykorzystaniem osocza stosuje się w celu regeneracji i nawilżenia skóry, zniwelowania procesów starzenia oraz blizn, pobudzenia wzrostu włosa, w leczeniu łysienia. Ponadto fibryna jest doskonałym wypełniaczem, a to jej przewaga nad osoczem.

Fibryna jest białkiem, składnikiem osocza krwi. Bierze  ona udział w procesach krzepnięcia. Jest bogata w komórki macierzyste oraz czynniki wzrostu. Fibrynę uzyskuje się z krwi pacjenta, jednak aby jej pobranie było możliwe pacjent przed zabiegiem powinien zrobić podstawowe badania morfologiczne w celu ustalenia czy wyniki są w normie oraz musi wypić minimum 5 szklanek wody.

Po pobraniu krwi, próbka poddawana jest odpowiedniej obróbce, a następnie wstrzykiwana w skórę pacjenta. Ponieważ w zabiegu wykorzystuje się tkankę autologiczną, nie występuje ryzyko alergii oraz skutków ubocznych.

Fibryna tworzy pod skórą włókna fibryny układające się w siateczkę, dzięki czemu zmarszczki i zagłębienia uwypuklają się, a uszkodzone mieszki włosowe w przypadku utraty włosów stopniowo odbudowują się. Ponadto po zabiegu z wykorzystaniem fibryny uwalniane są czynniki wzrostu z płytek krwi. Zaletą zabiegu jest to, że czynniki wzrostu, które stymulują podziały komórkowe, w przypadku ostrzykiwania fibryną uwalniają się stopniowo i powoli. Powolne ale długotrwałe uwalnianie czynników wzrostu przynosi lepsze rezultaty, niż natychmiastowe wyzwolenie czynników wzrostu jakie ma miejsce podczas innych zabiegów przebiegających z użyciem iniekcji.

Dzięki intensywniejszym podziałom komórkowym, skóra nabiera młodego wyglądu, szybciej się regeneruje, zatrzymuje się proces łysienia, a włosy są pobudzane do odrostu.

Fibryna bogatopłytkowa wstrzyknięta do tkanek powoli koaguluje, tworząc żel, swoisty, całkowicie,  naturalny materiał dający efekt wypełnienia. Ponadto dzięki mezenchymalnym komórkom macierzystym i aktywowanym płytkom krwi, z których uwalniają się czynniki wzrostu, i-PRF ma regenerujący wpływ na otaczające tkanki.

W gabinetach stosuje się wyłącznie zestawy posiadające certyfikat IIB, potwierdzający bezpieczeństwo podawania preparatu pacjentom.

Pobraną od pacjenta krew poddaje się  specjalnemu wirowaniu. Celem uzyskania efektu wolumetrycznego płynną fibrynę należy podać w dość krótkim czasie, gdyż po ok 5 minutach od jej wirowania rozpoczyna się naturalny proces wykrzepiania, który uniemożliwia dalszą jej aplikację.

Celem wykonania mezoterapii bogatej w komórki macierzyste uzyskaną fibrynę należy wymieszać z przygotowanym wcześniej osoczem. Tak przygotowany preparat podaje się pacjentowi.

Po zabiegu należy unikać sauny i solarium przez okres 2 tygodni, unikać ekspozycji słonecznej przez okres 2 tygodni oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną, krem z filtrem +50 przez okres 2 tygodni.

W wyniku uszkodzenia naczynia krwionośnego może pojawić się siniak utrzymujący się około 5-10 dni. Z kolei efekt wolumetryczny widoczny jest już po pierwszym zabiegu i utrzymuje się około 3-4 tygodni, natomiast pierwsze efekty w zabiegu w postaci poprawy napięcia i elastyczności skóry widoczne są po dwóch tygodniach. Jednak dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii minimum 3-4 zabiegów fibryną bogatopłytkową.

Rekomenduje się również zabiegi co 6 miesięcy. Stosowane jest znieczulenie miejscowe, przy pomocy kremów znieczulających, natomiast zabiegami uzupełniającymi są mezoterapia, Dermapen, peellingi, Linerase, kwas hialuronowy.

Proces pozyskiwania osocza i fibryny odróżnia odmienny sposób odwirowywania krwi. W efekcie osocze bogatopłytkowe to preparat jak sama nazwa wskazuje bogaty w płytki krwi, uwalniające natychmiast duże stężenia czynników wzrostu, które działają na komórki ciała pobudzając je do pracy i regeneracji.

Dzięki temu osocze bogatopłytkowe podane w odpowiednie tkanki, w naturalny sposób przyśpiesza proces ich naprawy i odbudowy.  Jest więc jak paliwo dla osłabionej (np. wiekiem) pracy organizmu.

Fibryna bogatopłytkowa natomiast różni się składem od osocza bogatopłytkowego i budową po podaniu w tkankę pacjenta. Przez to, że proces odwirowywania krwi jest inny, wolniejszy. Odseparowujemy substancję, która składa się nie tylko z płytek krwi i czynników wzrostu, ale również innych cennych komórek: fibryny, leukocytów i komórek macierzystych.

Fibryna sprawia, że po podaniu do tkanek substancja staje się trójwymiarowa, a w jej przestrzeni umiejscowione są płytki krwi, krwinki białe oraz komórki macierzyste. Taka usieciowana budowa preparatu powoduje, że te same płytki krwi, które również są zawarte w osoczu bogatopłytkowym, tutaj uwalniają czynniki wzrostu znacznie wolniej. Dzięki temu efekty terapeutyczne są lepsze i dłużej się utrzymują.

Macierz zbudowana z fibryny pozwala skutecznie kierować tzw. mezenchymalne komórki macierzyste w odpowiednie miejsca, które wymagają silnej odbudowy. Taki rodzaj komórek macierzystych ma możliwość przekształcenia się w różnorodne typy dojrzałych komórek, a wiec realnie mogą przekształcić się w utracone tkanki i odbudować ubytki.

Dodatkowo mają zdolności do prowadzenia nieograniczonej liczby podziałów komórkowych. Poza tym komórki te mają pozytywny wpływ na odporność, stwierdzono u nich właściwości przeciwstarzeniowe, a więc są zdolne do uratowania innych, uszkodzonych w różny sposób komórek, oraz przyczynią się do tworzenia nowych naczyń włosowatych, co ma szczególne znaczenie podczas procesu gojenia ran, a także w odbudowie zniszczonych tkanek.

Także zwarte w fibrynie bogatopłytkowej leukocyty odgrywają kluczową rolę w procesie tworzenia naczyń krwionośnych a co za tym idzie w procesach regeneracyjnych

Wskazania

Osocze bogatopłytkowe najczęściej wykorzystujemy do przebudowy istniejących tkanek. Efekt, jaki daje to rewitalizacja, czyli wzmocnienie tkanki i pobudzenie pracy organizmu. Jest świetnym wspomagaczem dla innych mocniejszych zabiegów, takich jak laseroterapia, po której często tkanka wymaga regeneracji i wygojenia jak np. po laserze CO2. Wtedy osocze przyśpiesza i usprawnia zapoczątkowane przez inny zabieg procesy. Fibrynę bogatopłytkową natomiast można wykorzystywać do odtwarzania i uzupełnienia ubytków. Działa więc dużo mocniej. Można powiedzieć, że jest ulepszoną, udoskonaloną wersją osocza bogatopłytkowego.

1. Ginekologia estetyczna

Zabiegi z wykorzystaniem osocza i fibryny bogatopłytkowej można z powodzeniem wykorzystywać w ginekologicznych zabiegach regeneracyjnych i estetycznych. Oba preparaty wspierają leczenie wielu schorzeń i defektów.

Wykorzystuje się je m.in. w leczeniu trudno gojących się ran pooperacyjnych, przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, atrofii sromu i pochwy, regeneracji tkanek pochwy w celu przywrócenia im prawidłowego ukrwienia, nawilżenia i napięcia, jako terapię wspomagającą przy chirurgicznych i laserowych zabiegach ginekologii estetycznej i plastycznej.

Wspomaganie przez fibrynę i osocze bogatopłytkowe leczenia trudno gojących się ran pooperacyjnych w tradycyjnej ginekologii czy ginekologii plastycznej (np. vaginoplastyka) jest zrozumiałym i jasnym procesem. Czynniki wzrostu uwalniane po podaniu obu preparatów, lub co więcej leukocyty i komórki macierzysty zawarte w fibrynie bogatopłytkowej, powodują, że tkanki szybciej i efektywniej się goją. Pacjentka nie jest więc narażona na długotrwałą rekonwalescencję i powstawanie blizn, które są nieestetyczne i często bolesne w miejscach intymnych.

Podobnie dzieje się, gdy zostanie podany, któryś z preparatów po laserowych zabiegach ginekologii estetycznej np. obkurczających ściany pochwy. Laser CO2 powoduje ablację, a więc odparowanie części tkanki, która następnie musi się zregenerować czyli musi się wygoić i muszą powstać nowe wiązania kolagenu i elastyny.

Osocze i fibryna bogatopłytkowa potęgują działanie lasera, ponieważ pod ich wpływem powstaje więcej nowego, endogennego kolagenu, oraz przyśpieszą regenerację uszkodzonej tkanki.

Fibryna bogatopłytkowa działa dobroczynnie przy atrofii czyli zaniku śluzówki sromu i pochwy oraz regeneracyjnie na tkanki pochwy, co przywraca jej prawidłowe ukrwienie, nawilżenie i napięcie. Bardzo ważne jest dwufazowe działanie fibryny bogatopłytkowej. Po podaniu w tkankę daje pewnego rodzaju efekt natychmiastowy, dzięki tworzeniu się pod skórą siatki z włókien fibryny i zaczyna wypełniać tkanki i łagodnie je uwypukla.

Dzięki temu od razu po zabiegu srom i pochwa stają się pogrubione i bardziej jędrne, co już poprawia w obu przypadkach komfort pacjentki. Następnie przez kolejne tygodnie następuje efekt stymulacji komórek przez nieprzerwanie, lecz powoli, wydzielane przez płytki krwi czynniki wzrostu.

Doprowadza to do wzmożonego namnażania się komórek śródbłonka naczyń, co polepsza ukrwienie i odżywienie tkanek. Aktywowane zostają również fibroblasty, w wyniku czego następuje synteza nowego kolagenu, głównego czynnika odpowiedzialnego za jędrność i sprężystość skóry. W efekcie tkanka sromu i pochwy jest odbudowywana, nieprzyjemny świąd powodowany przez atrofię znika, a pochwa na nowo staje się jędrna i ciasne, przez co znacznie polepsza się komfort życia również seksualnego pacjentki.

Fibryna bogatopłytkowa wykorzystywana jest również w ginekologii estetycznej do tajemniczo brzmiącego zabiegu O – SHOT. To skrót od Orgasm-Shot, a więc zabieg ten jest polecany kobietom, które nie są wstanie osiągnąć orgazmu w trakcie zbliżenia seksualnego. Okazuje się, że punk G, czyli szorstkie zgrubienie na przedniej części ściany pochwy, 2-3 cm od wejścia do niej, nie u wszystkich kobiet jest tak samo rozwinięty.

Niektóre kobiety mają to miejsce rozbudowane, a niektóre nie, albo jest ono zupełnie gładkie, jak każdy inny rejon pochwy. Aby go uwypuklić i uwrażliwić, przez co będzie bardziej podrażniany przy współżyciu, wystarczy ostrzyknąć go fibryną bogatopłytkową. Są również kobiety z przysłoniętą łechtaczką, które mają problemu z odczuciami seksualnymi. Na pobudzenie i odsłonięcie tych okolic również zadziała ten sam preparat.

Metoda O-SHOT to zabieg, który uwrażliwia kobiecie miejsca intymne oraz poprawia ich stymulację. Zabieg wpływa na wzrost intensywności doznań czuciowych i ich przewodnictwo, ułatwia osiągnięcia orgazmu łechtaczkowego i pochwowego oraz przez to zwiększa popęd seksualny. Pacjentki odczuwają różnicę w kontaktach seksualnych średnio po upływie trzech tygodni od przeprowadzenia zabiegu. Inne działania zabiegu O – SHOT to zmniejszenie bólu podczas stosunków. Mimo iż, zabieg jest odpowiedni dla wszystkich dorosłych kobiet, to szczególnie jego działanie docenią Panie z osłabieniem doznań poporodowych lub w okresie okołomenopauzalnym. Poprawia ukrwienie i unerwienie okolic erogennych.

2. Pomoc w rekonwalescencji po zabiegach

Inne bardzo cenne zastosowania fibryny bogatopłytkowej mają miejsce w leczeniu estetycznych problemów pociążowych np. rozstępów lub blizn po cięciu cesarskim. Zabiegowcy podają preparat I-PRF np. do stawów w celu ich regeneracji.

Wszystkie zabiegi fibryną bogatopłytkową są krótkie. Trwają ok. 30 minut i są zupełnie bezpieczne, ponieważ preparaty są w pełni autologiczne, nie mogą więc wywoływać reakcji alergicznych. Poza tym bazują na wykorzystaniu własnych możliwości organizmu, są więc w pełni naturalne.

Reasumując zabieg z wykorzystaniem fibryny jest kolejnym krokiem w obudowie i regeneracji tkanek. Jego skoncentrowana formuła pozwala na jeszcze większe i bardziej widoczne efekty w postaci przebudowy, regeneracji i naprawy struktur skóry, między innymi dzięki zawartości komórek macierzystych.

3. Działanie anti-aging

Efekty jakie można zaobserwować po zabiegu to nie tylko odbudowa i odmłodzenie skóry np. na twarzy, to również doskonałe rezultaty przy zabiegach wspomagających proces leczenia schorzeń skórnych takich jak np. egzema, łuszczyca i inne. Fibryna bogatopłytkowa może być stosowana zarówno profilaktycznie, jak i w celu regeneracji skóry.

Najczęstsze zastosowania preparatu to:

 • profilaktyka starzenia się skóry twarzy, dekoltu i grzbietów dłoni
 • rewitalizacja skóry z oznakami starzenia – drobne i głębokie zmarszczki, fałdy, zapadnięta skóra, zmniejszona gęstość skóry
 • rewitalizacja skóry zmęczonej i wiotkiej
 • rewitalizacja skóry o niejednolitym kolorze i pozbawionej blasku
 • nawilżenie skóry i poprawa jej napięcia
 • poprawa ukrwienia skóry
 • redukcja blizn
 • po innych zabiegach estetycznych w celu regeneracji skóry i przyspieszenia procesu gojenia
 • łysienie typu męskiego

Przeciwwskazania do zabiegów:

 • choroby krwi
 • choroby nowotworowe
 • leczenie antykoagulantami
 • ciąża i karmienie piersi
 • antybiotykoterapia obecna lub przebyta w niedalekiej przeszłości ciężka infekcja

Po więcej informacji zapraszamy na szkolenie organizowane przez naszą akademię Dermatic Aesthetic Academy. Kliknij tutaj >

Zespół Dermatic