Zabiegi estetyczne kontra kurze łapki


Kurze łapki to zmarszczki wokół oczu oraz po ich bokach, szczególnie widoczne podczas uśmiechu. Starzenie się skóry to nieunikniony proces zachodzący w każdej części ludzkiego ciała. W wyniku tego procesu zmianom ulega struktura skóry. Kurze łapki zwane potocznie liniami charakteru lub zmarszczkami śmiechu to jeden z pierwszych objawów starzenia, pojawiający się nawet w młodym wieku, często jeszcze przed trzydziestym rokiem życia.

Jest to rodzaj zmarszczek mimicznych umiejscowionych w zewnętrznych kącikach oczu, powstałych w wyniku rozpoczęcia w tkankach skóry procesu utraty elastyczności czyli niedoboru elastyny i kolagenu.

Są one wyraźniejsze i pojawiają się wcześniej na twarzach odznaczających się dużą ekspresją mimiczną, gdyż powstają one podczas uśmiechania się i mrużenia oczu. Proces powstawania zmarszczek dodatkowo przyspiesza palenie tytoniu oraz nadmierna ekspozycja twarzy na szkodliwe działanie promieni UV, np. zbyt częste opalanie.

Choć zmarszczki te nie są szpecące i nie są one zbyt głębokie, to postarzają twarz i mogą być przyczyną dyskomfortu. Na szczęście zabiegi estetyczne, przy pomocy nowoczesnych technologii doskonale radzą sobie z tym problemem.

Najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na kurze łapki jest botoks, czyli odpowiednio spreparowany wypełniacz z toksyny botulinowej lub całkowicie organiczny i biozgodny kwas hialuronowy.

Preparat o odpowiednich, bezpiecznych proporcjach jest wstrzykiwany przez lekarza pod skórę podczas nieinwazyjnego, prostego i krótkotrwałego zabiegu. Nie wiążą się z nim żadne poważniejsze skutki uboczne czy powikłania oraz nie jest bolesny. Efekt działania widać po kilku dniach.

Kurze łapki można usunąć również za pomocą lasera frakcyjnego. Zabieg, tzw. resurfacing okolicy oka, ma na celu pobudzenie komórek skóry właściwej do produkcji dużych ilości kolagenu i elastyny dzięki czemu ulega ona znacznemu zagęszczeniu, poprawia się jej napięcie i elastyczność. Stare włókna kolagenowe pod wpływem ciepła ulegają skróceniu co poprawia napięcie skóry. Laser frakcyjny CO2 przynosi długotrwałe efekty.

Podobnie działa Dermapen, urządzenie do mezoterapii mikroigłowej. Inną metodą może być również mezoterapia igłowa z zastosowaniem wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego. Preparat ten poprawia nawilżenie skóry dzięki czemu pogrubia ją, rozjaśnia i spłyca drobne zmarszczki.

Czego można spodziewać się po każdej z tych metod? Kwas hialuronowy może posłużyć do wypełnienia tzw. doliny łez. Nazwa może iście poetycka,

ale chodzi o ten nieco zapadnięty, często też ciemniejszy oczodół ze zwiotczałą skórą.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego mogą sprawić, że cera odzyska jędrność i nawilżenie, a zagłębienie stanie się mniej widoczne. To zabieg, który jest często polecany w gabinetach estetycznych ze względu na małe ryzyko powikłań.

Kwas hialuronowy jest naturalną substancją i uczula sporadycznie. Efekt wstrzyknięcia kwasu jest widoczny od razu po iniekcji, a sam zabieg po znieczuleniu sprawia minimalny dyskomfort.

Minusem jest jednak to, że nie jest to zabieg dla wszystkich, a przede wszystkim nie dla właścicielek cienkiej, pergaminowej skóry, która po próbie wypełnienia jej kwasem hialuronowym mogłaby przybrać formę folii bąbelkowej. Kwas byłby widoczny i efekt byłby odwrotny do zamierzonego.

Z wypełniacza skorzystać nie mogą też panie, które mają tendencję do powstawania blizn, cierpiące na choroby autoimmunologiczne oraz będące w ciąży lub karmiące piersią.

Przed samym zabiegiem koniecznie należy dowiedzieć się, jaki typ preparatu będzie podawany. I nie chodzi nawet o nazwę, ale raczej o wielkość cząsteczek kwasu. Kwas hialuronowy o zbyt wielkich cząsteczkach może powodować powstanie złogów i w efekcie opuchlizny.

Po samym zabiegu warto też zadbać o nawilżenie skóry pijąc po prostu wodę. Z pewnością nie warto korzystać z sauny ani solarium. Tuż po iniekcji nie należy masować ostrzykniętych okolic zbyt intensywnie, gdyż może dojść do przesunięcia się preparatu.

Są to zastrzyki poprzedzone użyciem kremu znieczulającego.

Mezoterapia igłowa intensywnie odżywia dzięki zawartości peptydów i witamin oraz nawilża gdyż jest wzbogacona kwasem hialuronowym. Jest doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry pod oczami, bo wszystkie substancje odżywcze, które w większości przypadków obecne są w kremach, a niekoniecznie mogą pokonać barierę naskórka, dostają się głębiej.

Zazwyczaj przy pierwszym podejściu wykonuje się serię czterech zabiegów. Mezoterapia działa intensywniej i siłą rzeczy głębiej niż najlepszy nawet krem pod oczy. Nie zmniejsza widoczności zmarszczek, ale dodaje skórze jędrności i zmniejsza poranną opuchliznę wokół oczu.

Z pewnością działa na strukturę skóry, dodając jej sprężystości. Dla podtrzymania efektu należy powtarzać zabieg przynajmniej raz w miesiącu, ponieważ spowolnia powstawania zmarszczek. Zmniejszyć widoczność kurzych łapek, może jedynie botoks, gdyż najskuteczniej niweluje widoczność kurzych łapek wokół oczu.

Doświadczenie lekarza dokonującego ostrzyknięć botoksem jest bardzo istotne, ponieważ jeden nieudany ruch, a zamiast rozprostowanych zmarszczek będzie opadnięta powieka. Botoks rozprostowuje zmarszczki, czyni je przez pewien czas mniej widocznymi, ale nie sprawia, że zmarszczki znikają tylko przez jakiś czas się nie pogłębiają. Sam zabieg nie jest bolesny, mimo że przed jego wykonaniem nie stosuje się znieczulenia.

Zazwyczaj skóra jest po prostu chłodzona lodem. Unieruchomienie mięśni oczywiście zmniejsza ryzyko powstania zmarszczek mimicznych.

Kosmetyki na kurze łapki

Krem powinien intensywnie regenerować, nawilżać oraz chronić poprzez zawartość wysokich filtrów ochronnych oraz składników pozwalających na odbudowę hydrolipidowej powłoki gwarantującej skórze między innymi, właściwy poziom wilgotności.

Najlepsze kremy pod oczy to takie, które mają w składzie zawierają: kwas hialuronowy, kolagen, koenzym Q10, witaminy (A, E, C) – jeżeli dodatkowo pojawiają się cienie pod oczami, warto znaleźć krem wzbogacony o witaminę K, proteiny, wyciąg z orchidei purpurowej, ekstrakt ze świetlika, wyciąg z wiśni japońskiej.

Zabiegi na kurze łapki

Możliwości zabiegów estetycznych mogą opóźnić efekty starzenia skóry. Do najskuteczniejszych zabiegów na kurze łapki należą:

1) Mezoterapia igłowa – zabieg wykorzystuje wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy sprawiający, że skóra staje się pogrubiona, a zmarszczki spłycone; dodatkowym efektem jest rozjaśnienie przebarwień;

2) Zabieg z użyciem lasera – zabiegi laserowe mają na celu aktywowanie komórek skóry właściwej (fibroblastów) do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny; skóra nabiera gęstości, uzyskać można także wygładzenie worków i cieni pod oczami;

3) Zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego i fibryny bogatopłytkowej – aktywowanie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny następuje w tym wypadku poprzez tzw. czynnik wzrostu; jego wykorzystanie powoduje również zwiększenie liczby tych komórek, a skóra pod oczami nabiera młodzieńczego, zdrowego wyglądu;

4) Botoks – ma on właściwości redukujące napięcie mięśni poprzez blokowanie przewodzenia impulsów, które pobudzają skurcze mięśni; zabieg polega na wstrzyknięciu w odpowiednie miejsca wokół oka niewielkiej ilości botoksu; pierwsze efekty pojawiają się po ok. tygodniu po zabiegu, a utrzymują około pół roku; toksyna botulinowa, czyli jad kiełbasiany, jest naturalną toksyną, której właściwości wykorzystywane są od dawna w medycynie. Dla jej potrzeb preparaty toksyny botulinowej pozyskiwane są w warunkach laboratoryjnych z wyizolowanych szczepów bakterii, oczyszczane i próżniowo pakowane w ściśle odmierzonych, bezpiecznych dawkach.

5) Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym z zastosowaniem usieciowanego HA o średniej i dużej masie cząsteczkowej. Zabieg polega na wstrzykiwaniu w obszar zmarszczek promienistych kwasu hialuronowego; efekty dają się zauważyć natychmiast po zabiegu i utrzymują się przez około rok. Metoda doskonale minimalizuje cienie pod oczami, zmarszczki stają się mniej widoczne.

Produkty stosowane w zabiegach usuwania zmarszczek jak kurze łapki:

Amalian LT smoothline, Amalian SF 16 Fine usieciowany żel kwasu hialuronowego do wypełniania płytkich zmarszczek

Princess Rich, stosowany w zabiegach mezoterapii twarzy, szyi, dekoltu

Princess Filler

Filorga M-HA 18

amalian High Potency Eye Cream

Kaniula Magic Needle

– Zestaw Genosys EyeCell 

Domowe sposoby na kurze łapki

Domowe metody na zmarszczki pod oczami i wokół oczu (np. maseczka z ziemniaków, maseczka z oliwy, maseczka z serka homogenizowanego i miodu, maseczka z drożdży, kompres z zielonej herbaty) nie przynoszą wprawdzie tak spektakularnych efektów, jak zabiegi gabinetowe, czy tym bardziej wykonywane przez chirurga plastycznego, sprawdzają się natomiast jako kuracja uzupełniająca, poprawiając napięcie skóry i jej koloryt.

Zespół Dermatic