Endermologia – masaż antiaging


Endermologia, czyli masaż podciśnieniowy to rodzaj masażu mechanicznego, o działaniu odchudzającym, odmładzającym, oczyszczającym i terapeutycznym. Jednym z najczęstszych zastosowań jest zwalczanie cellulitu, z którym zmaga się obecnie niemal każda kobieta. Ten nieinwazyjny zabieg nie tylko pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu z organizmu, ale również korzystnie wpływa na układ limfatyczny oraz poprawia kondycję, oddziałując na tkankę łączną skóry.

Masaż połączony z podciśnieniem uaktywnia metabolizm tkanki tłuszczowej opornej na dietę i ćwiczenia oraz stymuluje do produkcji włókien kolagenowych.

Najbardziej spektakularne efekty osiągają osoby, które decydują się na endermologię w celu likwidacji cellulitu, wyszczuplenia i wymodelowania sylwetki, poprawienia konturu twarzy i elastyczności skóry.

Dzięki pobudzeniu metabolizmu, organizm szybciej eliminuje toksyny i tłuszcz z organizmu. Endermologia jest wykorzystywana także w leczeniu bólów mięśniowych, bólów kręgosłupa czy dolegliwości reumatycznych. Natomiast stosowana na twarz pozwala wysmuklić podbródek i ujędrnić skórę.

Technika LPG Endermologia opiera się na opatentowanym procesie podczas którego podciśnienie tworzy fałdę skórną, która jest masowana przez dwie elektronicznie sterowane rolki umieszczone w hermetycznej komorze.

Ta nieporównywalna z żadną inną metodą technika poprzez różne kierunki i różne prędkości obrotu rolek, mobilizuje tkanki. W celu zapewnienia maksymalnego komfortu masaż wykonywany jest przez specjalny kostiumktóry zapewnia optymalną moc zabiegu i daje możliwość wykonywania płynnych manewrów.

Masaż wykonywany jest za pomocą sterowanej komputerowo głowicy, która składa się z dwóch ruchomych, niezależnie pracujących rolek oraz komory ssącej. Podczas zabiegu, pod wpływem ciśnienia, między opatentowane rolki LPG Endermologia, zostaje wciągnięty fałd skórny, który przybiera kształt fali.

Wtedy skóra jest rolowana od wewnątrz i na zewnątrz i w ten właśnie sposób zabieg oddziałuje na głębokie warstwy skóry, a tkanka jest pobudzana do regeneracji. Intensywność masażu zależy od partii ciała.

Działanie

Endermologia dzięki zasadzie działania masażu rolkowego pod ciśnieniem ma znaczący wpływ na inicjacje lipolizy, dzięki czemu zostają uwolnione adipocyty komórki tłuszczowe i przekierowane do krwiobiegu oraz metabolizacji przez wątrobę i nerki.

Mechaniczne oddziaływanie na tkankę stymuluje fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych przez co skóra staje się napięta i jędrna. Oprócz tego przez bezpośrednie i intensywne bodźce na skórę i tkankę podskórną zabiegiem endermologii można znacząco zredukować włóknienia powstałe poprzez rozwój cellulitu oraz zapobiegać ich powstawaniu.

Zabieg intensywnie oddziałuje na skórną i podskórną tkankę łączną właściwą, która składa się głównie z komórek zwanych fibroblastami. Komórki te produkują kolagen i elastynę – białka, które odpowiadają za sprężystość i elastyczność skóry.

Podczas zabiegu skóra jest rozciągana między rolkami, co stymuluje fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i skutkuje odmłodzeniem skóry. Z tego powodu endermologię wykorzystuje się do masażu twarzy, szyi i dekoltu.

W ten sposób uzyskuje się: ujędrnienie i poprawę elastyczności skóry, wygładzenie drobnych zmarszczek, łagodniejsze kontury twarzy, oczu i ust. Podczas zabiegu skóra jest mocno ugniatana, co pobudza metabolizm.

W związku z tym następuje przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej, czego skutkiem jest: redukcja cellulitu tłuszczowego, wyszczuplenie i wymodelowanie sylwetki, poprawa elastyczności skóry, redukcja obrzęków i likwidacja cellulitu wodnego.

Podczas zabiegu stymulowana jest tkanka łączna, co prowadzi do uwalniania krążenia żylnego i limfatycznego oraz usuwania tłuszczu. Rozbite substancje tłuszczowe nie ulegają wchłonięciu, ale są wydalane z kałem. Endermologia jest również skutecznym sposobem na pozbycie się tkanki tłuszczowej, zalegającej np. na udach, sprawiając, że wypełnione tłuszczem adipocyty zostają opróżnione.

Zabieg niweluje także obrzęki, uelastycznia tkankę, otaczającą cellulit, a z każdym zabiegiem skóra jest coraz gładsza.

Najważniejszym efektem endermologii jest widoczna redukcja cellulitu dzięki zmniejszeniu tkanki tłuszczowej, gdzie już po kilku zabiegach można dostrzec znaczne zmniejszenie obwodów poszczególnych części ciała. Przy regularnym poddawaniu się masażowi mechanicznemu, powierzchnia tkanki podskórnej jest wyrównywana.

Endermologia pobudza pracę układu limfatycznego, co wpływa poprawę kondycji skóry. Kolejnym efektem endermologii jest stymulacja wydalania nadmiaru płynów i toksyn z organizmu, dzięki czemu ciało oczyszcza się szybciej i efektywniej. Tkanki są lepiej odżywione, a skóra gładsza i zdrowsza, dzięki czemu proces starzenia zostaje opóźniony.

W celu uzyskania lepszych po zabiegu endermologii efektów, zaleca się stosowanie odpowiedniej diety antycellulitowej. Wskazane jest również podjęcie aktywności fizycznej.

Satysfakcjonująca kuracja

Częstotliwość zabiegów endermologii zależy od stopnia zaawansowania cellulitu. Przeważnie pełna intensywna kuracja to 10-12 zabiegów wykonywanych nawet dwa razy w tygodniu.

Potem wskazane są zabiegi przypominające 1-2 razy w miesiącu. Warto również poddawać się endermologii profilaktycznie raz w miesiącu. Już kilka sesji masażu mechanicznego wyraźnie poprawia stan skóry. Intensywny masaż stymuluje unaczynienie i poprawia krążenie krwi i limfy, przez co drenuje nadmiar płynów, wzmaga wymianę międzykomórkową i usuwa toksyny z organizmu.

Endermologia posiada także działanie terapeutyczne. W trakcie zabiegu w organizmie wyzwalają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia, które koją ból i powodują uczucie odprężenia i zadowolenia.

W związku z tym zabieg wykonuje się także w celu: leczenia uszkodzeń więzadeł i ścięgien, usuwania bólów mięśni, likwidowania bólu szyjnego, pleców, stawu łokciowego, bóle kolan, stóp, dłoni, likwidowania obrzęków.

Przed rozpoczęciem serii zabiegów przeprowadzana jest szczegółowa konsultacja, podczas której pacjent wypełnia kartę zabiegową, która zawiera informacje dotyczące stylu życia pacjenta, stanu zdrowia.

Oceniany jest typ morfologiczny sylwetki, stopień cellulitu, jędrność, wrażliwość i gęstość skóry. Istnieje również możliwość wykonania pomiarów i zdjęć, które wykorzystywane są po zakończonej serii zabiegów w celu oceny uzyskanych wyników.

Zabieg wykonywany jest w serii 10, 15 i 20 w zależności od intensywności cellulitu. Zabiegi mogą być wykonywane 2-3 razy w tygodniu pod warunkiem jednego dnia przerwy miedzy zabiegami. W trakcie zabiegu pacjent ma na sobie wspomniany powyżej specjalny kostium, który zapewnia prawidłowe oddziaływania podczas masażu, oprócz tego ochrania skórę i zapewnia intymność podczas zabiegu.

Całościowy zabieg endermologii obejmuje kolejno następujące partie ciała: tylna partia tj. plecy, ramiona, talia, pośladki, uda i łydki, oraz przednia partia – ramiona, brzuch , uda, kolana.

Intensywność siły podciśnienia stosowanego podczas sesji posiada skalę od 0,5 – 10. Terapeuta dopasowuje jego wysokość do odczuć pacjenta tak, aby zabieg był wykonany na pograniczu bólu.

Przeciwwskazania względne i bezwzględne

Do bezwzględnych przeciwwskazań ograniczających wykonywanie zabiegów endermologii zaliczamy:

 1. Kortykosteroidy powyżej 6 miesięcy (grupa leków o działaniu przeciwzapalnym, przeciwalergicznym, immunosupresyjnym, mająca silny wpływ na gospodarkę węglowodanową, białkową, lipidową i wodno – elektrolitową organizmu)
 2. Nowotwory
 3. Stany zapalne i infekcje
 4. Ciąża
 5. Liposukcja
 6. Wysypka
 7. Ostre choroby nerek i wątroby

Do przeciwwskazań lokalnych z ominięciem danej partii ciała należą:

 1. Przepuklina
 2. Tłuszczaki
 3. Guzki, naczyniaki
 4. Operacje żył (do 2miesięcy po zabiegu)
 5. Implanty
 6. Silikon
 7. Pieprzyki
 8. Kolczyki
 9. Blizny ze stanem zapalnym

Z kolei wykonywanie zabiegów w takcie laktacji jest możliwe, jednak następne karmienie musi odbyć się po 7 godzinach od zabiegu.

Osoby korzystające z zabiegów endemologii powinny pić duże ilości wody, ponieważ toksyny wraz z zastojami limfatycznymi zostają usunięte z organizmu bez zatrzymywania wody poprzez jej uzupełnianie. Zatem zabiegi endermologii zmniejszają retencje wody.

Również unikanie soli w pokarmach zmniejszy retencje wody w organizmie, a także spożywanie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym pozwoli przyspieszyć lipolizę komórek tłuszczowych.

Zmiana nawyków żywieniowych, wprowadzenie aktywności fizycznej w postaci ćwiczeń fizycznych lub nawet spacerów pozwali uzyskać spektakularne efekty po zastosowaniu zabiegów endermologii.

Po zakończonej serii zaleca się raz w miesiącu wykonywanie zabiegów podtrzymujących efekt. Zapobiega to tworzeniu się złogów tłuszczowych i zastojów wody oraz limfy w organizmie. Pojedynczy zabieg trwa 45 minut i pozwala na wykonanie całego ciała łącznie z przedrenowaniem.

Istnieje możliwość wykonania endermologii częściowej, która trwa 25 min i obejmuje zazwyczaj dwie partie ciała. To jaka długość zabiegu jest potrzebna i ile zabiegów należy wykonać decyduje kosmetolog podczas konsultacji.

Do ogólnych wskazań do zastosowania metody endermologii na twarz zaliczamy:

 1. Pierwsze oznaki starzenia
 2. Podwójny podbródek
 3. Cera pozbawiona blasku
 4. Obrzęki i zatrzymywanie wody
 5. Utrata elastyczności
 6. Cienie pod oczami
 7. Drobne linie i zmarszczki

Przeciwwskazaniami do zabiegu na twarz są:

 1. Bielactwo
 2. Trądzik pospolity i trądzik różowaty
 3. Opryszczka
 4. Botox wstrzykiwany w ostatnich 4 miesiącach
 5. Zabiegi dermabrazji, mikrodermabrazji i peelingi chemiczne wykonane w ostatnim miesiącu

Natomiast zabiegi endermologii na biust stosowane są w celu:

 1. Ujędrnienia biustu
 2. Zmniejszenia widoczności rozstępów
 3. Poprawy jakości skóry po okresie laktacji

Podsumowując, jednym z najpopularniejszych zabiegów na ciało, który wyszczupla, modeluje i pomaga pozbyć się cellulitu, to endermologia LPG, która zyskuje zupełnie nowe oblicze oraz coraz większą liczbę zainteresowanych tą metodą osób.

Wprowadzone urządzenie, to najnowocześniejsza technologia w zabiegach modelowania sylwetki do wymarzonego kształtu, która jest delikatna, nieinwazyjna i najbardziej zbliżona do naturalnych działań.

Skuteczność endermologii w wyszczuplaniu i modelowaniu ciała, ale przede wszystkim zwalczaniu cellulitu jest bardzo wysoka.

Poza tym zabieg jest bardzo precyzyjny, ponieważ endermologia działa dokładnie w miejscu powstawania cellulitu, stymulując komórki organizmu do odbudowy, zatem zabiegami można oddziaływać na bardzo konkretne problemy, stanowiąc terapię wyszczuplającą lub antycellulitową, która przebiega łagodnie, a efekty pojawiają się stopniowo i harmonijnie.

 

Zespół Dermatic