Kwas hialuronowy – eliksir młodości i jego naturalne działanie


Kwas hialuronowy posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce. Stosowany jest także w medycynie w celu leczenia wielu chorób, m.in. nowotworowych, reumatoidalnego zapalenia stawów, chorób wątroby.

 

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej hialuronianu sodu. W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka.

Kwas hialuronowy jest również składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi także budulec ścian naczyń krwionośnych.

Podstawową funkcją kwasu hialuronowego jest wiązanie wody. Codziennie około 30 procent kwasu hialuronowego, obecnego w naturalny sposób w organizmie, ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki kwasu.

Jednak wraz z wiekiem jego ilość stopniowo się zmniejsza, przez co dochodzi do degeneracji tkanek, w których się znajduje. Dlatego coraz częściej uzupełnia się niedobory kwasu hialuronowego dostarczając go z zewnątrz w formie zastrzyków, tabletek czy kremów.


Dawniej źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, takie jak skóra rekina, gałki oczne bydła, a przede wszystkim grzebienie kogutów. Ze względu na to, że kwas ten występował w materiale zwierzęcym w połączeniu z innymi biopolimerami, konieczne było zastosowanie specjalnych procesów, których celem było uzyskanie czystego kwasu.

Jak jednak wynika z badań, otrzymany w ten sposób kwas hialuronowy daje niekiedy reakcje alergiczne. Dlatego obecnie głównym źródłem hialuronianu są szczepy bakterii z rodzaju Streptococcus equi.

Przy jego otrzymywaniu wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej. Ciekawostką jest, że po raz pierwszy komórki ludzkie posłużyły do wyizolowania kwasu hialuronowego w okulistyce, a ich źródłem stała się pępowina płodu.

Kwas hialuronowy w ludzkiej skórze występuje w postaci biopolimeru i wraz z kolagenem stanowi jej główny składnik. Aż połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w ludzkim organizmie, jest zlokalizowana w skórze właściwej oraz przestrzeni międzykomórkowej.

Hialuronian odpowiada za właściwy poziom nawilżenia skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego może związać aż 250 cząsteczek wody. Gdy poziom kwasu hialuronowego w skórze spada, dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych. W efekcie skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki.

W ciałku szklistym oka kwas hialuronowy odpowiada za odpowiednią strukturę i funkcje ciałka, zapewnia lepkosprężystość, a także współtworzy film łzowy.

Kwas hialuronowy jest również głównym składnikiem płynu stawowego. Jego zdolność do wiązania i wchłaniania wody jest odpowiedzialna za sprężystość chrząstki stawowej. Warunkuje on lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa istotną rolę w prawidłowym ruchu stawu.

Gdy dochodzi do zwyrodnienia stawów, oznacza to, że stężenie hialuronianu zmniejsza się. Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kremów odmładzających. Jednak najczęściej wykorzystuje się go w gabinetach medycyny estetycznej.

W trakcie licznych zabiegów typu anti-aging wstrzykuje się w głąb naskórka preparaty zawierające kwas hialuronowy. Preparaty do wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym mają postać krystalicznego, bardzo plastycznego i elastycznego żelu, który po wprowadzeniu do skóry wypełnia zmarszczkę.

Jednak kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie w naturalny sposób, dlatego efekty tych zabiegów nie są bardzo trwałe. W zależności od preparatu i miejsca podania mogą utrzymywać się od 6 do 12 miesięcy.

Kwas hialuronowy stosuje się również w celu wspomagania procesu gojenia się ran, oparzeń i wrzodów skóry. Kwas hialuronowy stosowany jest w formie zastrzyków i tabletek.

W tabletkach cieszy się bardzo dużą popularnością w ostatnim czasie. Kwas hialuronowy podaję się także jako krem serum. Świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry twarzy, szczególnie na zmarszczki, poza tym odżywia skórę i regeneruje.

Preparaty ginekologiczne z kwasem hialuronowym

Przeznaczone są dla kobiet po zabiegach chirurgicznych, po chemio- i radioterapii, po porodzie czy w suchości pochwy.

Kwas hialuronowy wywiera korzystny wpływ na procesy odnowy w leczeniu stanów atrofii i dystrofii błony śluzowej pochwy, poprawiając nawodnienie tkanek i transport do nich substancji odżywczych, powoduje szybsze gojenie się ran, poprawia komfort w pochwie.

Badania dowiodły, że kwas hialuronowy wspomaga zwalczanie stanu zapalnego i przyśpiesza gojenie się ran pooperacyjnych na szyjce macicy, sromie i pochwie, także powstałych w wyniku brachyterapii jako jedna z technik leczenia w radioterapii.

Kwas hialuronowy – zastosowanie w okulistyce

Kwas hialuronowy doskonale wiąże wodę, dlatego na jego bazie produkuje się płyny do soczewek kontaktowych i krople do oczu. Łagodzą one podrażnienia oka, które są wynikiem noszenia soczewek kontaktowych czy zespołu suchego oka.

Ponadto wpływają korzystnie na strukturę filmu łzowego oraz wiążą szkodliwe substancje.

Kwas hialuronowy jest wykorzystywany również podczas niektórych zabiegów chirurgicznych oczu, np. podczas usuwania zaćmy czy przy przeszczepie rogówki.  Jest także składnikiem preparatów ochronnych stosowanych w trakcie wszczepiania soczewek wewnątrzgałkowych oraz laserowej chirurgii oka.

Kwas hialuronowy – zastosowanie w ortopedii

Kwas hialuronowy stosowany jest również w leczeniu chorób kości i stawów, np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów. W tym celu coraz częściej stosuje się wiskosuplementację czyli zabieg polegający na dostawowej suplementacji kwasu hialuronowego w postaci zastrzyków.

Kwas hialuronowy bardzo rzadko powoduje reakcje alergiczne. Czasami może jedynie powodować ból i zaczerwienienie w miejscu, gdzie jest wstrzykiwany.

Nie ma także informacji na temat interakcji kwasu hialuronowego z lekami czy innymi substancjami.

Oto kilka preparatów zawierających kwas hialuronowy:

Pluryal Injectables

Pluryal to doskonała linia produktów od Laboratorium MD Skin Solutions z Luksemburga.

Markę znamy już ze świetnej linii dermokosmetyków i mezokoktajli. Teraz do oferty dołącza gama wypełniaczy: Pluryal Classic do płytkich zmarszczek, Pluryal Volume do średnich i głębokich zmarszczek oraz Pluryal Booster, który łącząc kwas hialuronowy z gilcerolem gwarantuje efekt doskonałego nawilżenia i regeneracji skóry.

Princess 

Nowoczesna linia wypełniaczy Princess Volume to wysoce stężony, usieciowany kwas hialuronowy o doskonałych właściwościach wypełniających. Eksperci zalecają jego zastosowanie do eliminowania nawet głębokich bruzd i zmarszczek.

Preparaty Priness Volume sprawdzają się doskonale w modelowaniu owalu twarzy. Są elastyczne, dobrze rozprowadzają się w skórze, dodając jej świeżości i młodości na długo czas.

Jako produkt jednofazowy, ma jednolitą konsystencję. Ten właśnie kwas hialuronowy można stosować również do powiększania ust i korekcji ich kształtu. Podaje się go do głębokich warstw skóry.
Marka Princess posiada też w swojej ofercie kwas hialuronowy Princess Filler do płytkich zmarszczek, zmarszczek palacza, a także do wypełniania lwiej zmarszczki.

Do rodziny Princess należy także Princess Rich, który jest doskonałym preparatem do głębokiej mezoterapii.

Juvederm Ultra 3 2x1ml

JUVDERM Ultra 3 jest sterylnym żelem fizjologicznym usieciowanego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego, nie wywołującym gorączki.

Ten żel znajduje się w jednorazowej strzykawce ze skalą. JUVDERM Ultra 3 to wstrzykiwany implant przeznaczony do wypełniania średnich i głębokich zagłębień skórnych poprzez iniekcję w średnią lub głęboką warstwę skóry oraz do zwiększania objętości ust i podkreślenia konturu warg.

Obecność lidokainy ma na celu zmniejszenie bólu odczuwanego przez pacjenta.

Stylage Hydro Max 1ml

StylAge HydroMax to żel zawierający usieciowany kwas hialuronowy w połączeniu ze sterylną, całkowicie biodegradalną i nietoksyczną substancją nawilżającą-sorbitolem. Produkt jest przeznaczony do przeciwdziałania przesuszeniu lub zwiotczeniu skóry o dużym nasileniu.

Cytocare S-Line 3ml

To niezwykle silna antyoksydacyjna i nawilżająca formuła dająca skórze natychmiastowy efekt rozświetlenia, przywracająca naturalną równowagę fizjologiczną. Rewitalizacja, nawilżenie skóry twarzy, dekoltu oraz grzbietów dłoni.

Rekomendowana szczególnie jako SOFT FILLING oraz w celu odmłodzenia obszarów wrażliwych takich jak okolice ust i oczodołu.

Mesofiller Intense 1ml

Produkt dostępny dla lekarzy oraz dla kosmetyczek bądź kosmetologów współpracujących z lekarzem. Jednofazowy, usieciowany, wysoko oczyszczony kwas hialuronowy 25 mg/ml Ampułko-strzykawki jednorazowego użytku.

Trwałość i łatwość przechowywania.

CelluCare – fiolka 5ml

Kwas hialuronowy, kofeina i mikroelementy: trzy kluczowe składniki redukujące podskórne złogi tłuszczowe i skórkę pomarańczową, a także korygujące sylwetkę. Redukuje cellulit, ogranicza odkładanie się tłuszczu, zwiększa mikro-cyrkulację i drenaż oraz poprawia wygląd zewnętrzny tkanki skórnej.

Dzięki wykorzystaniu kwasu hialuronowego hydrolizującego błony komórkowe, następuje uwolnienie adipocytów odpowiedzialnych za pojawianie się grudek tłuszczu w tkankach.

Zawierający składnik spalający tłuszcz CelluCare stymuluje redukcję tłuszczów i przekształca je w źródło energii. Ponadto pierwiastki śladowe maksymalizują aktywność odpowiednich enzymów.

Kofeina pobudza mikro krążenie skórne przyczyniając się tym samym do eliminacji rozłożonych kwasów tłuszczowych. Nawilżające właściwości kwasu hialuronowego sprawia, że skóra staje się miękka i gładka.

Pierwiastki śladowe pobudzają komórki i wzmacniają skórę, a kwas hialuronowy dodatkowo ją kondycjonuje.

Wypełniacze jednofazowe – amalian SF

Linię amalian SF soft fillers charakteryzuje miękka, w pełni nawodniona struktura, dzięki, której produkt bardzo łatwo się podaje. Żel rozprowadza się szybko i równo w miejscu podania, a efekt powiększenia otrzymujemy natychmiastowo.

To najnowocześniejsza linia wypełniaczy oferująca cztery produkty o czterech różnych stężeniach kwasu hialuronowego. Sprawdzają się znakomicie w drobnych zabiegach jak i skomplikowanych zabiegach wolumetrycznych.

Amalian SF 16 fine (rozmiar: 1ml)

Delikatny wypełniacz kwasu hialuronowego do wypełniania delikatnych zmarszczek, konturu ust, zmarszczek czoła, kurzych łapek, delikatnych fałd nosowo wargowych oraz linii marionetek.

Zawiera 16mg/ml liniowego, usieciowanego kwasu hialuronowego W pełni nawodniony żel, który rozprowadza się bardzo łatwo i równomiernie po tkance.

Po podaniu pacjent zyskuje młody, naturalny i świeży wygląd. Podobnie jak inne preparaty z linii SF, amalian SF 16 fine jest bardzo dobrze tolerowany, a efekty uboczne takie jak np. opuchlizna pozabiegowa praktycznie nie występują.

Preparat ten jest także doskonały do zastosowania w zabiegach uzupełniających po zabiegach z wykorzystaniem bardziej gęstych produktów, takich jak np. amalian SF 24 advanced. Metoda ta potęguje efekt wolumetryczny a preparat utrzymuje się dużej.

Amalian SF 20 medium (rozmiary: 1ml, 2ml)

Zawiera 20 mg/ml liniowego, usieciowanego kwasu hialuronowego. Ten preparat jest najbardziej uniwersalnym z całej gamy SF i przeznaczony do wypełniania średnich zmarszczek.

Dzięki doskonałej płynności tego żelu, iniekcje amalian SF 20 medium odbywają się delikatnie i atraumatycznie. W rezultacie otrzymujemy naturalnie wyglądający efekt. W pełni nawilżony żel amalian SF 20 medium doskonale nadaję się praktycznie do każdego zabiegu, z wyłączeniem zabiegów czoła.

Dzięki miękkiej teksturze, żel rozprowadza się jednorodnie w skórze i równomiernie wypełnia zmarszczki, dając natychmiastowe efekty. amalian SF 20 medium doskonale nadaję się także do delikatnego powiększenia ust.

Może być również wykorzystywany jako zabieg uzupełniający po zastosowaniu wypełniacza amalian SF 24 advanced.

Amalian SF 24 advanced 1ml

Głębokie zmarszczki fałd nosowo wargowych oraz linii marionetek.

Jednofazowy, usieciowany żel kwasu hialuronowego przeznaczony do wypełniania średnich i głębokich zmarszczek. amalian SF 24 advanced (rozmiary: 1ml, 2ml), zawiera 24mg/ml liniowego, usieciowanego kwasu hialuronowego.

amalian SF 24 advanced to jednofazowy w pełni nawilżony wypełniacz oraz bardzo wydajny biokompatybilny produkt wolumetryczny. amalian SF 24 advanced doskonale nadaje się do wypełniania głębokich zmarszczek, korekcji blizn oraz modelowania kształtów twarzy.

Nierówności skóry (trądzik, blizny) są wygładzane, fałdy noso-wargowe oraz zmarszczki marionetki zostają widocznie uniesione. Wypełniacz doskonały także do zabiegów odmładzających skórę dłoni.

Do tego typu zabiegów jak i zabiegów wypełniania policzków najczęściej stosujemy kaniule. amalian SF 24 advanced wstrzykuje się do środkowej lub głębokiej warstwy skóry.

Amalian SF natural lips (rozmiary: 1ml)

Zawiera 14 mg/ml liniowego usieciowanego kwasu hialuronowego. amalian SF 14 natural lips jest nisko skoncentrowanym kwasem służącym do delikatnego powiększenia ust.

Został stworzony po to aby usta wyglądały na bardziej pełne, młodsze a struktura ich skóry była gładsza. amalian SF 14 natural lips to produkt idealny do delikatnego powiększenia ust oraz do uzupełnienia związanej z wiekiem utraty ich objętości.

Doskonale nadaje się również do wypełniania drobnych zmarszczek wokół ust. Dzięki temu preparatowi odzyskamy naturalny wygląd młodych ust bez zmiany ich naturalnej geometrii.

Amalian LT smoothline (rozmiar: 1ml)

Drobne zmarszczki, zmarszczki na czole i kurze łapki

Zawiera 8mg/ml liniowego, usieciowanego kwasu hialuronowego. Preparat przeznaczony do leczenia płytkich zmarszczek, takich jak zmarszczki palacza, kurze łapki oraz zmarszczki gładzizny czołowej.

Tym bardzo delikatnym i ciekłym preparatem można wypełniać także zmarszczki mimiczne oraz dolinę łez. Wypełniacz rozprowadza się w tkankach bardzo gładko dając naturalne efekty. Przeznaczony jest do aplikowania w górną warstwę skóry.

Zastosowania: zmarszczki płytkie, zmarszczki gładzizny, kurze łapki, zmarszczki palacza, zmarszczki wokół ust, czerwień wargowa, dolina łez. amalian LT smoothline wstrzykuje się w wierzchnią lub środkową warstwę skóry. Rekomendowany rozmiar kaniuli: 30 G.

Zespół Dermatic