Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego PRP


Wraz z upływem lat zwiększa się nie tylko wiek w naszym dowodzie, ale przybywa również zmarszczek, przebarwień i fałdek na skórze. Komórki przestają sobie radzić z samodzielną regeneracją, przez co oznaki starzenia stają się widoczne także poza dokumentami. W poszukiwaniu rozwiązania na witalną i świeżą cerę pomaga nam medycyna estetyczna, która oferuje coraz więcej naturalnych zabiegów kosmetycznych. W tym artykule pochylimy się nad sprawdzonym hitem gabinetów urody, który przy wykorzystaniu bogatopłytkowego osocza sprawia, że pacjentki mogą w nieinwazyjny sposób rozwiązać swoje problemy skórne – wampirzym liftingiem. Brzmi przerażająco? Zapraszamy do lektury, by przekonać się, że strach ma tylko wielkie oczy (i to bez kurzych łapek wokół!).

Zabieg osoczem bogatopłytkowym  PRP (ang. Platelet Rich Plasma), zwany potocznie wampirzym liftingiem, to bezpieczny, nieinwazyjny i w pełni naturalny zabieg rewitalizacji skóry. Charakter terapii argumentuje się wykorzystywaniem w niej wyłącznie własnej krwi pacjenta, która poddawana jest specjalnemu mechanizmowi wirowania, oddzielenia osocza od czerwonych krwinek, a następnie wstrzykiwania powstałej plazmy w problematyczne miejsce. Osocze bogatopłytkowe to kompozycja czynników wzrostu, wspomagająca odbudowę tkanek, regulująca ich fizjologię oraz aktywująca krążenie krwi. Ponadto, wyseparowana plazma zawiera w sobie bogactwo soli mineralnych oraz witamin z grupy  A, D, E, i K pełniących naturalną funkcję ochronną. Co więcej, poprzez biostymulację dochodzi do powielenia i poruszenia fibroblasty, która odpowiedzialna jest za proces tworzenia nowego kolagenu – niezbędnego czynnika elastyczności i jędrności. Ze względu na główny składnik procesu, jakim jest własne osocze, wyklucza się przypadki nietolerancji, czy reakcji alergicznych.

Dla kogo?

Zabieg wstrzykiwania osocza bogatopłytkowego może okazać się świetną alternatywą dla osób, które są  uczulone na składniki aktywne wykorzystywane przy innych kuracjach. Ponadto, zabiegi PRP dedykowane są pacjentom, którzy na myśl o botoksie dostają gęsiej skórki, a borykają się z takimi problemami skórnymi jak:

 • zmęczenie, wiotkość i suchość
 • przebarwienia
 • zmarszczki
 • blizny i rany, które wymagają szybszego zagojenia
 • trądzik różowaty
 • łysienie typu męskiego

Przeciwwskazania do zabiegu

 • ciąża i karmienie piersią
 • choroby nowotworowe
 • choroby krwi
 • czynne opryszczki i infekcje
 • zmiany ropne na skórze
 • przewlekłe choroby wątroby
 • alergia na nukleotydy

Jak wygląda zabieg PRP?

Wiemy, że myślicie już o igłach i strzykawkach pełnych waszej krwi, ale… bezpieczeństwo przede wszystkim. Każdy zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego powinien być poprzedzony rozmową z pacjentem, poprzez którą specjalista może zadecydować o dalszym postępowaniu. Jeżeli uzna, że osoba nadaje się na kurację, powinien polecić jej wykonanie badań, aby mieć pewność, że pobrana krew spełnia wszystkie normy. Jeżeli stan zdrowia pacjenta okazał się odpowiedni, to nic już nie stoi na przeszkodzie do leczenia metodą PRP.

Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego to prosty i szybki zabieg. Do jego wykonania konieczne są takie narzędzia jak: urządzenie do transferu, specjalne igły, pojemnik zbiorczy, czy wyprofilowana probówka. Salony medycyny estetycznej mogą kupić wskazane elementy w pełnym, profesjonalnym zestawie wybierając np. Regeneris Classic lub T-LAB PR, dostępne na stronie internetowej Dermatic.

Pierwsza faza zabiegu PRP to pobranie od pacjenta niewielkiej ilości krwi (6-60ml), która ulega wirowaniu w specjalistycznej maszynie. Podczas tego procesu plazma zostaje wyraźnie oddzielona od leukocytów i erytrocytów, a jej struktura ulega zagęszczeniu.  Następnie, wyodrębnione osocze bogatopłytkowe wstrzykuje się w miejsce problematyczne i aktywowana zostaje produkcja czynników wzrostu (specjalnych białek odpowiedzialnych za działania naprawcze tkanek).

Sam zabieg PRP trwa ok. 60 minut (w zależności od obszaru), w tym 15 minut przeznacza się na wirowanie. Wspomniany proces, mimo swojej prostoty, może brzmieć jednak dość boleśnie. Czy aby być piękną trzeba cierpieć? Opinie pacjentów wyraźnie wskazują, że nie jest to przyjemna kuracja, ale świat kosmetyki znów przychodzi z pomocą oferując różnego rodzaju preparaty znieczulające. Polecany przez wielu dermatologów jest krem Lidooxin, który można znaleźć w sklepie internetowym Dermatic. Użyta w nim Lidokaina ogranicza powstawanie i działanie impulsów nerwowych, a co za tym idzie, powoduje uczucie znieczulenia skóry.

Po zabiegu zazwyczaj pojawiają się zaczerwienienia, które mogą utrzymywać się do ok. 2 dni. Jest to reakcja całkowicie naturalna i nie powinna przysparzać zmartwień. Oczywiście, nie chcemy paradować po ulicy wyglądając jak po nieudanej wizycie na solarium, więc aplikacja lekkiego makijażu okaże się tutaj idealnym rozwiązaniem. Zaleca się jednak unikania kontaktu ze słońcem, basenu oraz sauny do czasu pełnego zagojenia ran.

Najczęściej wybierane miejsca

Zabieg PRP można przeprowadzić w zasadzie na całym ciele. Najczęstszymi obszarami problematycznymi są jednak:

 • policzki
 • fałdy nosowo-wargowe
 • dekolt i podbródek
 • dłonie
 • usta
 • oczy i powieki
 • czoło

Efekty zabiegu

W zależności od problemu skórnego, który został leczony wstrzykiwaniem osocza bogatopłytkowego, efekty można zauważyć już po pierwszym zabiegu.  Powtarzalność jest kwestią bardzo indywidualną. W przypadku wypełnienia bruzd lub blizn potrądzikowych kurację możemy zakończyć nawet po jednej aplikacji, ale co do zasady, dermatolodzy rekomendują cykliczność zabiegów co ok. 6 miesięcy. Pierwsze 3 miesiące to okres regeneracji i odbudowy. Po tym czasie, na swojej skórze można dostrzec takie efekty jak:

 • lepsze ukrwienie
 • poprawa jakości i gęstości
 • wygładzenie zmarszczek
 • ujednolicenie koloru
 • zanik worków pod oczami
 • redukcja zmian potrądzikowych

Dla uzyskania jak najbardziej spektakularnych efektów poleca się łączenie terapii PRP z innymi, równie bezpiecznymi i nieinwazyjnymi zabiegami jak np. lipofillingiem. Jest to proces wykorzystujący własną tkankę tłuszczową pacjenta, którą wypełnia się głębokie zmarszczki i bruzdy.

Działania niepożądane

Brak skutków ubocznych to kolejny dowód na to, że zabieg PRP jest kuracją całkowicie naturalną. Składniki zabiegu pozyskiwane są od pacjentki, więc wystąpienie powikłań lub reakcji alergicznych to jedynie czysta abstrakcja. Ostrzykiwanie osoczem może jedynie pomóc w walce z problemami skórnymi, ale nigdy nie spowoduje szkody.

Koszty zabiegu

Ceny zabiegów PRP wahają się w zależności od miejsca, które chcemy poddać terapii oraz częstotliwości wykonywania. W ofercie gabinetów estetycznych możemy zauważyć następujące oferty:

 • dłonie od 500 do 2000 zł
 • okolice twarzy (kurze łapki, czoło, powieki) od 400 do 1800 zł
 • dekolt od 500 do 4 900 zł
 • podbródek i szyja od 500 do 4 900 zł
 • okolice ust od 500 do 2000 zł

Do tego należy doliczyć cenę wcześniejszej konsultacji, która zazwyczaj stanowi kwotę 150 zł.

Niech włos nie spadnie Ci z głowy!

Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego zyskało także na popularności w walce z łysieniem androgenowym, występującego u mężczyzn, jak i wśród płci pięknej. Objawy wskazanej dolegliwości to stopniowa utrata włosów w okolicach czoła, ciemienia lub skroni. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, zaczynając od uwarunkowań genetycznych, wieku i stresu, po zmiany hormonalne i złą dietę. Osoby zmagające się z tym problem stosowały już zazwyczaj wszelkie możliwe specyfiki kosmetyczne jak i suplementy, które nie przyniosły żadnego rezultatu, a przeszczep włosów jest to opcja nie na każdą kieszeń.

Proces PRP to bardzo skuteczne rozwiązanie w walce z łysieniem. Wstrzykiwanie osocza bogatopłytkowego zakłada bowiem aktywne działanie czynników wzrostu odpowiedzialnych za pobudzenie mieszków włosowych. Jak w przypadku zabiegów PRP na inne części ciała, problematyczne miejsce poddaje się znieczuleniu, a pobrane i odwirowane osocze zostaje bezpośrednio wstrzyknięte w ten obszar. Po przeprowadzonej aplikacji pacjent może odczuwać pewien dyskomfort spowodowany uczuciem napięcia skóry głowy, czy drobnymi siniakami od wcześniejszych nakłuwań igłą, ale nieprzyjemne zmiany znikają już po kilku dniach.

W zależności od indywidualnych cech pacjenta, efekty stają się widoczne już po 2 zabiegach. Włosy nabierają gęstości, są grubsze, a w miejscach, w których w ogóle ich nie było, zaczynają pojawiać się nowe. Zaleca się wykonanie 3 serii zabiegów z co dwu miesięcznymi przerwami.  Ceny wahają się od 650 do 3000 zł w zależności od miejsca problematycznego i koncentracji płytek krwi.

Wykorzystanie w ortopedii

Sama poprawa estetyki skóry to nie wszystko, co oferuje nam zabieg PRP! Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest również w ortopedii przy kuracji przewlekłych urazów ścięgien, zapalenia stawów czy uszkodzeń tkanek. Stanowi to punkt innowacyjny w walce z różnymi zwyrodnieniami, które leczone były wcześniej wyłącznie drogą operacyjną. Sama procedura PRP wygląda tak, jak w przypadku zabiegów estetycznych – od pacjenta pobierana jest krew, ulega ona wirowaniu i wydzieleniu osocza od czerwonych krwinek, a następnie wstrzykiwana jest w okolice stawów.

Taką metodę leczenia poleca się szczególnie sportowcom, którzy wylewając siódme poty na treningu narazili się na powstanie schorzenia. Możliwość wykorzystania osocza bogatopłytkowego zamiast długotrwałego przyjmowania leków, rehabilitacji, czy nawet operacji, pozwala na jak najszybszy powrót do formy. Jeśli zastanawiasz się, jakie struktury można wyleczyć metodą PRP, to medycyna przedstawia nam następujące miejsca problematyczne:

 • łokieć tenisisty
 • łokieć golfisty
 • kolano skoczka (związane z dolegliwością rzepki)
 • mięśnie Achillesa
 • ostrogi piętowe
 • mięśnie
 • ścięgna gęsiej stopki
 • trudno gojące się rany
 • stawy – biodrowe, kolanowe, łokciowe itp.

Pacjent może odczuwać niewielkie dolegliwości bólowe po aplikacji osocza. Należy się w tym okresie nie przemęczać fizycznie, a na pojawiający się obrzęk powinien pomóc tradycyjny, zimny kompres.

Przeciwwskazania do zabiegu PRP pozostają niezmienne w porównaniu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego w medycynie estetycznej. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsza jest opinia lekarza ortopedy, który po przeprowadzeniu szczegółowych badań zdecyduje, czy kwalifikujemy się do leczenia tą metodą.

Zespół Dermatic