Walka z trądzikiem – najskuteczniejsze sposoby


Krosty i zaskórniki to nie tylko hormonalna burza wieku dojrzewania. Obecnie do dermatologów coraz częściej zgłaszają się osoby dorosłe ze skórą trądzikową. Leczenie chorób skóry nie jest łatwe, jednak dzięki nowoczesnym lekom oraz zabiegom dermatologicznym jest to możliwe.

Każdy, kto ma za sobą zmagania z pryszczami, krostkami i zaskórnikami wie, że nie łatwa walka. Jednak dostępne najnowsze terapie są skuteczne. Warunkiem jest jednak szybkie podjęcie leczenia.

Trądzik to bowiem nie tylko defekt estetyczny, to choroba więc należy ją leczyć u specjalisty – dermatologa, kosmetyczki. Zmiany skórne mogą mieć różną postać w zależności od zaawansowania choroby:

 1. Zaskórniki to pierwsze stadium trądziku. Wyglądają jak białawe lub czarne punkciki potocznie nazywane są wągrami. Pojawiają się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach, dekolcie czy plecach, czyli w miejscach, gdzie znajduje się najwięcej gruczołów łojowych.
 2. Grudki i krostki to średnio nasilona postać trądziku. Na skórze widać wypukłe, czerwonawe zmiany, które świadczą o rozwoju stanu zapalnego wokół gruczołów łojowych.
 3. Guzki o barwie sino-czerwonej, w środku wypełnione ropą – w tym stadium choroby zakażenie obejmuje głębsze warstwy skóry, a głębokie cysty pozostawiają trwałe blizny

Trądzik ma zwykle podłoże genetyczne, u osób podatnych na zachorowanie gruczoły łojowe wytwarzają więcej sebum. Kłopotom z cerą u nastolatków sprzyja gwałtowny wzrost wydzielania hormonów płciowych, które silnie pobudzają do pracy gruczoły łojowe.

Po 20. roku życia, gdy poziom hormonów jest już stabilny, problem sam znika. Nie wiadomo dokładnie, co może powodować trądzik u dorosłych. Lekarze przypuszczają, że niektórzy mają po prostu osobniczą skłonność do nadprodukcji sebum, np. w wyniku zaburzeń w wydzielaniu hormonów.

Praca gruczołów łojowych może nasilać się pod wpływem stresu, wówczas skóra jest jednym z organów silnie reagujących na bodźce psychiczne, a także wskutek zażywania niektórych leków np. antydepresyjnych lub hormonalnych, zwłaszcza kortykosteroidów

Aby pozbyć się raz na zawsze trądziku, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza dermatologa. Dotyczy to zwłaszcza osób, u których domowe zabiegi pielęgnacyjne nie przynoszą efektu i wciąż pojawiają się nowe zaskórniki czy krostki.

Najczęściej stosuje się preparaty zawierające kwas all-trans witaminy A (tretinoinę) lub jego pochodne. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, środki te mogą bowiem powodować skutki uboczne, np. podrażniać skórę i zwiększać jej wrażliwość na światło.

Dermatolog może też zlecić preparaty przeciwbakteryjne zawierające kwas azelainowy albo nadtlenek benzolu. Dobre efekty daje też smarowanie wyprysków kremami z tlenkiem cynku. Stosuje się je w łagodnych postaciach trądziku oraz wspomagająco w stanach zaawansowanych.

W przypadku stanu zapalnego, konieczna jest maść lub żel z antybiotykiem, np. klindamycyną lub erytromycyną. Łagodzi objawy i zapobiega tworzeniu się nowych wykwitów.

Gdy trądzik jest zaawansowany, krosty są liczne i istnieje ryzyko powstania trwałych blizn na skórze, dermatolog zapisuje nie tylko żele i kremy, ale również antybiotyk doustny.

W ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy, leki zawierające pochodną kwasu witaminy A, izotretinoinę. Działanie tych preparatów jest bardzo skuteczne, gdyż hamują wydzielanie sebum i zwalczają bakterie.

Leczenie hormonalne trądziku jest prowadzone u kobiet szczególnie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowego poziomu androgenów we krwi. Poprzedza je konsultacja ginekologiczna lub endokrynologiczna, sprawdzenie odpowiednich parametrów funkcji wątroby i układu krzepnięcia, które pozwala na kontrolowanie bezpieczeństwa stosowanego leczenia.

Jeśli pacjentka nie decyduje się na silniej działające leki doustne, zawsze można zaproponować leczenie miejscowe. Wymaga ono systematyczności i co najmniej kilku tygodni stosowania dla uzyskania poprawy, a następnie kontynuowanie terapii, by podtrzymać efekt.

Leki zapisywane są na receptę i dobierane indywidualnie w zależności od typu zmian trądzikowych. Poza tym można wspomóc terapię, stosując zabiegi złuszczania chemicznego peelingi kwasem migdałowym, pirogronowym czy glikolowym.

Jeśli chodzi o gabinetowe zabiegi na trądzik to stosuje się mikrodermabrazja, laser i peeling. W terapii trądziku niezwykle ważne jest łączenie kilku metod, daje to bowiem większą gwarancję na trwałe pozbycie się kłopotów. Dermatolog często proponuje więc zabiegi mające na celu pobudzenie komórek skóry do odnowy.

Zmiany trądzikowe szybciej znikają, skóra staje się gładsza.

Dobre efekty dają:

 • Peeling medyczny przy użyciu kwasu migdałowego, glikolowego, pirogronowego albo TCA;
 • Kriopeeling, czyli zamrażanie chorych tkanek ciekłym azotem; zabieg trwa 10–15 sekund, powtarza się go co najmniej 5 razy;
 • Mikrodermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie zrogowaciałych tkanek za pomocą specjalnego aparatu;
 • Zabiegi laserowe służące jedynie do usuwania blizn po trądziku; leczenie tej choroby światłem lasera nie zdaje egzaminu.

Skóra trądzikowa wymaga nie tylko leczenia, ale też szczególnej troski na co dzień. Najlepiej poradzić się specjalisty, który poleci kosmetyki odpowiednie do cery, np. żele czy emulsje do mycia, tonik zakwaszający, krem nawilżający z witaminami i cynkiem oraz ekstraktami roślinnymi.

Propozycje preparatów oraz urządzeń stosowanych w walce z trądzikiem. Oto kilka najważniejszych:

Nowa formuła PQAGE Evolution 3ml – Peeling Liftingujący

Innowacyjność peelingu PQ-Age Evolution polega na zapewnieniu głębokiej stymulacji bez naruszenia powierzchni skóry właściwej. To zabieg kosmetyczny, dający efekt podobny do mezoterapii. Gładsza i młodsza skóra widoczna jest natychmiast po zabiegu.

Głównymi wskazaniami są przebarwienia i blizny potrądzikowe, a także wypełnienie zmarszczek, ale można go stosować na całym ciele – spłyca nawet rozstępy.

To nowa formuła będąca mieszanką TCA, kwasu kojowego oraz kwasu migdałowego, która wywołuje silną reakcję w najgłębszych warstwach skóry, a zawarty w niej koenzym Q10 działa regenerująco i przeciwzmarszczkowo.

PQ AGE Evolution został wzbogacony o Komplex Glyne, będący syntetycznym peptydem (DDB)hamującym skurcz mięśni.
Nowa formuła peelingu opracowana dla następujących zastosowań:

 • Regeneracja tkanek rewitalizacja skóry twarzy, szyi i dekoltu
 • Rewitalizacja skóry ud, ramion i biustu
 • Rozstępy
 • Trądzik
 • Nowe blizny
 • Nieurazowa biorewitalizacja
 • Przebarwienia skóry
 • Usuwanie niedoskonałości skóry
 • Delikatny lifting
 • Leczenie skóry wrażliwej i delikatnej

Dermaheal SR 5ml

To rewitalizujący skórę produkt do mezoterapii. Dzięki zawartości czynników wzrostu i białek biomimetycznych daje efekt odmłodzenia, działa przeciwzmarszczkowo, zapobiega starzeniu się skóry. Udoskonala skórę postarzałą, trądzikową i o rozszerzonych porach.

Redukuje i zapobiega powstawaniu drobnych zmarszczek, tworząc nowe komórki skórne. Zwiększa elastyczność skóry, zwiększając ilość kolagenu, elastyny i innych składników macierzy pozakomórkowej (ECM).

Dermaheal SR to produkt wykorzystujący najbardziej zaawansowaną biotechnologię, zawierający niespotykana dotąd liczbę aktywnych składników, w tym czynników wzrostu i białek biomimetycznych.

57 aktywnych składników:

 • 13 witamin,
 • 24 aminokwasy,
 • 5 minerałów,
 • 4 koenzymy,
 • 4 kwasy nukleinowe,
 • 2 czynniki redukujące,
 • 5 peptydów biomimetycznych:
  • Acetyl Decapeptide-3: stymuluje podziały komórkowe i procesy naprawcze skóry; redukuje drobne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych,
  • Decapeptide-4 (CG-IDP2): poprawia elastyczność, wpływa na syntezę elastyny i kolagenu,
  • Oligopeptide-24 (CG-EDP3): redukuje zmarszczki wpływając na proliferację komórkową,
  • Tripeptide-6 (CG-CTP): odpowiada za optymalne nawilżenie skóry,
  • Copper Tripeptide-1 (CG-peptyd miedzi): wpływa na proliferację komórkową.

SRS Retinol 300 2ml

Witamina A i Retinol jako przeciwutleniacze dla skóry rozbrajają wolne rodniki, które powodują uszkodzenie tkanek i komórek. Zmarszczki i fałdy są stopniowo wygładzane, nawilżane i zwiększają swoja elastyczność, cera staje się promienna a uszkodzenia posłoneczne zmniejszają się.

Przywraca zdrowie uszkodzonej skórze, odgrywa ważną rolę w produkcji nowych, zdrowych komórek skóry. Witamina A i jej pochodne mają również korzystny wpływ na kontrolowanie trądziku oraz odmłodzenie skóry.

Wskazania:

 • Skóra po uszkodzeniach słonecznych
 • Skóra palacza
 • Zmarszczki
 • Trądzik
 • Gojenie ran
 • Rozstępy

Amalian SF 24 advanced 1ml

zawiera 24mg/ml liniowego, usieciowanego kwasu hialuronowego. Amalian SF 24 advanced to jednofazowy w pełni nawilżony wypełniacz oraz bardzo wydajny biokompatybilny produkt wolumetryczny.

amalian SF 24 advanced doskonale nadaje się do wypełniania głębokich zmarszczek, korekcji blizn oraz modelowania kształtów twarzy. Nierówności skóry ( trądzik, blizny) są wygładzane, fałdy noso-wargowe oraz zmarszczki marionetki zostają widocznie uniesione.

Wypełniacz doskonały także do zabiegów odmładzających skórę dłoni. Do tego typu zabiegów jak i zabiegów wypełniania policzków najczęściej stosujemy kaniule. Amalian SF 24 advanced wstrzykuje się do środkowej lub głębokiej warstwy skóry.

Mesopeel Azelan

Wskazania do zastosowania preparatu Mesopeel Azelan to przede wszystkim skóry mieszane i tłuste, skóry trądzikowe, hiperpigmentacja, zapalenie mieszków włosowych, fotostarzenie.

Skład:

 • Kwas salicylowy 20%
 • Kwas azelainowy 20%

EsteticPen – mezoterapia mikro i nanoigłowa

EsteticPen jest urządzeniem do mikro oraz nanonakłuwania naskórka. Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów terapii urządzenie może być wykorzystywane przez cały rok, również u pacjentów z bardzo wrażliwą skórą i niskim progiem bólu. Mikronakłuwanie – W trakcie zabiegu przy pomocy EsteticPen wykonujemy kilka tysięcy mikronakłuć.

Ma to na celu pobudzenie odbudowy skóry oraz stymulację syntezy kolagenu. Dzięki zastosowaniu mikronakłuć w skórze tworzą się setki mikrokanalików umożliwiających przedostanie się składników aktywnych do głębszych warstw skóry. Podczas zabiegu mikronakłuwania absorpcja ta zwiększa się nawet 1000 krotnie.

Wskazania:

 • Drobne, płytkie zmarszczki
 • Rozstępy
 • Blizny potrądzikowe, pooperacyjne i pooparzeniowe
 • Skóra zwiotczała
 • Wspomaganie terapii wypadania  włosów
 • Utrata gęstości i elastyczności skóry

Mesoline Acne 5ml

Mesoline Acne to jeden z niewielu mezokoktajli dedykowanych dla skóry trądzikowej. Zabieg z tym preparatem reguluje produkcję sebum a także zapobiega powstawaniu przebarwień potrądzikowych.

Odpowiednio zbilansowany skład sprawia, że skóra pacjenta staje się gładsza, pozbawiona czerwonych plamek potrądzikowych i odpowiednio nawilżona.

Odpowiednio zbilansowany skład sprawia, że skóra pacjenta staje się gładsza, pozbawiona czerwonych plamek potrądzikowych i odpowiednio nawilżona.

Skład:

 • Retinol – reguluje produkcję sebum, niweluje zapalną aktywność trądziku
 • Gingko Biloba – niweluje zapalną aktywność trądziku
 • Vitamin B Complex – nawilża, zapobiega transferom melaniny, redukuje możliwość wystąpienia hiperpigmentacji w miejscach zapalenia
 • W połączeniu z peelingiem i odpowiednimi kosmetykami Mesoline Acne oferuje nową możliwość terapeutyczną dla osób ze skórą trądzikową

 

Restylane Skinboosters Vital Light 1ml

Restylane Skinboosters Vital Light – dawniej Restylane Vital Light przeznaczony jest do młodszej, bardziej delikatnej lub lekko zniszczonej słońcem skóry. Naturalne właściwości nawilżające sprawiają, że doskonale nadaje się do wszystkich rodzajów skóry, i suchej i tłustej.

Restylane Skinboosters Vital Light Lidocaine zawiera wysokie stężenie stabilizowanego kwasu hialuronowego, podobne jak w wypełniaczach. Preparat jest więc skuteczną i trwalszą alternatywą dla zabiegów mezoterapii niestabilizowanym kwasem hialuronowym.

Preparat Restylane Skinboosters Vital Light podaje się głębiej niżwiększośc produktów do rewitalizacji ponieważ zawiera delikatnie usieciowany kwas hialuronowy. Zbyt płytkie podanie może spowodować grudki widoczne na powierzchni skóry. Produkt zawiera 0,3% Lidokainy.

Wskazania:

 • Drobne zmarszczki
 • Ogólna poprawa jakości skóry twarzy, szyi, dekoltu i rąk
 • Ujędrnienie skóry
 • Nawilżenie skóry
 • Podtrzymanie efektu innych zabiegów medycyny estetycznej
 • Pobudzenie produkcji kolagenu
 • Likwidacja fotouszkodzeń
 • Spłycenie i/lub likwidacja blizn po trądziku

VIVACE – Frakcjonowanie mikroigłowe RF

Doskonałe efekty zabiegowe otrzymywane przy użyciu frakcjonowania mikroigłowego RF – Vivace są wynikiem skojarzonego działania dwóch mechanizmów:

 1. Indukcji produkcji nowego kolagenu i elastyny poprzez mikronakłucia – podczas zabiegu matryca sterylnych mikroigieł wytwarza w skórze siatkę mikroskopijnych uszkodzeń stymulując w ten sposób produkcję nowego kolagenu i elastyny.
 2. Mechanizm gojenia uszkodzeń spowodowanych bipolarną energią RF dostarczoną bezpośrednio do skóry właściwej bez uszkodzenia naskórka, poprzez elektrody mikroigłowe. Wytworzone w ten sposób ciepło wytwarza frakcyjną strukturę mikrouszkodzeń (stref mikrokoagulacji). W odpowiedzi na nie organizm wytwarza mechanizmy gojenia, których wynikiem jest wytworzenie dużych ilości nowych włókien kolagenowych.

Mandelic Peel AM 30%

Profesjonalny preparat o działaniu ujędrniającym i wygładzającym. Wyraźnie poprawia jędrność przywracając skórze elastyczność i sprężystość. Podnosi poziom nawilżenia i sprawia że skóra odzyskuje blask i promienność. Wygładza fakturę skóry poprzez redukcję zmarszczek i rozszerzonych porów .

Usuwa płytkie przebarwienia. Produkt przeznaczony dla skóry wiotkiej, zmęczonej, pozbawionej sprężystości i z oznakami fotostarzenia. Skład: kwas migdałowy 30%.

Wskazania:

 • Poprawa kolorytu i rozświetlenie skóry
 • Przeciwdziałanie fotostarzeniu
 • Wygładzenie powierzchni skóry
 • Redukcja drobnych zmarszczek
 • Ujędrnienie i uelastycznienie skóry

Działanie:

 • Następuje redukcja powierzchniowych przebarwień i drobnych zmarszczek
 • Skóra zyskuje zdrowy koloryt i naturalny blaski
 • Ściągnięcie porów i wygładzenie powierzchni naskórka
 • Wyregulowanie pracy gruczołów łojowych

Piruvex Peel

Przeznaczony jest przede wszystkim do terapii anti-aging, wygładza zmarszczki, redukuje przebarwienia, sprawia, że skóra staje się gładka, jędrna i pełna blasku.

Wskazaniem do zastosowania preparatu są również skóry mieszane i tłuste i trądzikowe.

Składniki:

 • Kwaspirogronowy40%
 • Kwas mlekowy 10%

SkyCarbo CO2

Karboksyterapia Carbo Royal to najnowsza mono oraz trój-infuzyjna bezbolesna i niechirurgiczna metoda polegająca na kontrolowanym podskórnym lub śródskórnym podaniu dwutlenku węgla cienkimi igiełkami 30G (0,3mm średnicy) w miejsca objęte cellulitem, nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Wraz z wiekiem znacznie maleje zaopatrzenie skóry w tlen ( od 25% do 50%), a organizm skupia się przede wszystkim na dotlenieniu narządów wewnętrznych.

Po 30 roku życia zaczynamy obserwować zmiany dotyczące napięcia oraz jędrności a także procesów regeneracji skóry.

Wiąże się to z wieloma procesami równocześnie zachodzącymi w naszym organizmie: słabszą syntezą kolagenu i elastyny, mniejszą ilością kwasu hialuronowego, zmianami hormonalnymi oraz mniejszym dotlenieniem skóry.
Naprzeciw wychodzi karboksyterapia Carbo Royal.

Dzięki wpuszczanemu w głąb tkanki łącznej lub tłuszczowej podgrzanemu CO2 doprowadzamy w ciągu kilku dni do wzmożenia cyrkulacji tlenu w miejscu podania gazu.

Zwiększona ilość dwutlenku węgla wpływa na zmniejszenie zdolności wiązania tlenu przez hemoglobinę, w związku z czym, hemoglobina chętniej zostawia w tkance przyniesiony ze sobą tlen.

Wysoka zawartość związku powoduje też tworzenie nowych naczyń krwionośnych (neowaskularyzacje), co prowadzi do długotrwałej poprawy krążenia i dotlenienia tkanek.

Zespół Dermatic