Piękno ust – metody ich powiększania w salonach medycyny estetycznej


Usta to jeden z najbardziej zmysłowych i podkreślających kobiecość elementów twarzy. Wydatne, kształtne i błyszczące, przyciągają nie tylko męskie spojrzenia. Powiększanie ust kwasem hialuronowym daje błyskawiczne efekty. W kilka minut można osiągnąć pożądany kształt i wygląd.

Kwas hialuronowy powoduje wiązanie wody, przez co usta są cały czas wilgotne. Efekt jest widoczny zaraz po zabiegu.

Obecnie kobiety korzystają z zabiegów powiększenia jednej wargi lub obu warg, dokonują korekcji kształtu ust – niwelowanie asymetryczności, korekcji konturu ust, podnoszą kąciki ust oraz ujędrniają usta. Najczęstszym zabiegiem powiększania ust jest zabieg z użyciem kwasu hialuronowego.

Ostateczny efekt powiększania widoczny jest po 2 tygodniach, kiedy kwas hialuronowy ulokuje się w tkankach. Zabiegu powiększania ust nie powinny dokonywać kobiety w ciąży, karmiące piersią, osoby mające miejscowe problemy skórne tj. aktywny trądzik lub opryszczka, mające skłonność do powstawania blizn przerostowych oraz posiadające nadwrażliwość na kwas hialuronowy.

Efekty zabiegu zależą od wieku pacjentki oraz stosowania się do zaleceń lekarza po zabiegu. Najczęściej utrzymują się 6 do 8 miesięcy.

Przy stosowaniu droższych wypełniaczy np. Juvederm Volift efekt utrzymuje się do 15 miesięcy. Dodatkowym efektem stosowania kwasu hialuronowego jest poprawienie nawodnienia i ukrwienia warg, co powoduje poprawę ich wyglądu.

Współczesna kobieta chce wpasować się w aktualny, mocno agresywny reklamowy model piękna. Wygląd zewnętrzny dla wielu z nich jest sprawą bardzo ważną. Kompleksy spowodowane niezadowoleniem z własnego wyglądu, stają się coraz częściej powodem złego samopoczucia, przygnębienia czy nawet depresji.

Wszyscy chcą jak najdłużej wyglądać pięknie i młodo, przy jednoczesnym zachowaniu naturalności. Do niedawna skutecznym i efektownym zabiegiem poprawienia defektów urody były operacje plastyczne. Obecnie jednak coraz częściej interwencja chirurgiczna nie jest niepotrzebna.

 

Wiele niedoskonałości da się korygować mało inwazyjnymi, prostymi i szybkimi zabiegami, w przypadku których ryzyko powikłań lub reakcji niepożądanych jest ograniczone właściwie do minimum a korekcja ust jest bardzo skuteczna.

Przykładem takiego zabiegu jest powiększanie ust,  najpopularniejszy i najczęściej stosowany zabieg medycyny estetycznej. Marzenie o pięknych, pełnych i wydatnych ustach można zrealizować metodą niechirurgiczną, całkowicie bezpieczną i przynoszącą zadowalające efekty. Dzięki zabiegom z użyciem kwasu hialuronowego można uzyskać znaczne poprawienie wyglądu.

Osoby o wąskich ustach mogą czuć się źle, gdyż zbyt wąskie usta mimowolnie kojarzą się z zaciętym wyrazem twarzy. Często osoby o wąskich ustach są domyślnie odbierane jako nieprzyjemne czy nieżyczliwe. Twarz o ustach pełnych i wydatnych wydaje się zwykle świeższa, weselsza i sympatyczniejsza.

Optyczne pomniejszenie może nastąpić również w wyniku procesu starzenia. Skóra z wiekiem traci jędrność i odwadnia się, wówczas wargi stają mniej nawilżone, co źle wpływa na ich wyrazistość, objawia się to zwężeniem, pomarszczeniem i opadaniem kącików.

Przyczyną jest zanikanie gruczołów łojowych i potowych, a także fakt, że naskórek staje się coraz cieńszy.

Wiele popularnych kremów i innych produktów kosmetycznych ujędrniających i nawilżających skórę zawiera kwas hialuronowy. Ten sam składnik medycyna estetyczna wykorzystuje jako wypełniacz, np. do powiększania ust. Precyzyjne wstrzyknięcie substancji bezpośrednio pod skórę daje niemal natychmiastowe efekty, a nie wymaga pobytu w szpitalu ani długiej rekonwalescencji.

Kwas hialuronowy to polisacharyd występujący naturalnie w ludzkiej skórze. Charakteryzuje się wyjątkową chłonnością i odpowiada za wiązanie wody. Chroni on skórę przed wysychaniem i wiotczeniem, a także zwalcza wolne rodniki, przez które komórki obumierają, co powoduje efekt starzenia.

Stanowi również barierę ochronną przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi: silnym promieniowaniem słonecznym, niską temperaturą czy porywistym wiatrem. Kwas hialuronowy to substancja całkowicie bezpieczna i naturalna, ponieważ jest fizjologiczna, biozgodna i w pełni biodegradowalna.

Ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest więc znikome.

Minimalne jest też ryzyko pękania naczynek czy efektu maski. Zabieg tą metodą wykonuje się bez potrzeby podawania pacjentowi narkozy oraz zatrzymywania na obserwację w szpitalu. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i trwa około 20 minut.

Zabiegom modelowania ust poddają się nie tylko kobiety w dojrzałym wieku, u których takie zmiany są już widoczne. Proces starzenia nie jest bowiem jedynym powodem niezadowolenia z wyglądu ust i nie jest skierowany jedynie do pań. Modelowanie ust pomaga osobom o ustach zbyt małych, za dużych, niekształtnych, z opadającymi kącikami.

Do modelowania ust używa się obecnie przede wszystkim wypełniaczy na bazie naturalnych, bezpiecznych substancji relaksujących mięśnie. Wstrzyknięcie preparatu pod skórę warg lub w okolice kącików ust to prosty i szybki zabieg, minimalizujący efekty niepożądane i czas rekonwalescencji. Popularny jest także innowacyjny soft filling – zabieg kompleksowo modelujący usta zaledwie dwoma wkłuciami miękkiej igły.

Zabiegi z użyciem wypełniaczy polegają na precyzyjnym wstrzykiwaniu odpowiedniej substancji pod skórę. Wypełnia się zwykle wargi oraz okolice kącików ust. Stosunkowo rzadko występują jakiekolwiek powikłania, a efekty pojawiają się szybko i zadowalają większość pacjentów. Zabiegi wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.

U osób bardzo wrażliwych można dodatkowo zastosować maść znieczulającą.

Alternatywą dla tych najpopularniejszych zabiegów może być też nowa, spektakularna, a przy tym całkowicie naturalna metoda lipofilling. Obecnie modelować kształt ust, a także je powiększyć, można za pomocą własnej tkanki tłuszczowej.

To najbardziej bezpieczny, naturalny i trwały wypełniacz, a efekty uzyskane w ten sposób utrzymują się dłużej niż w przypadku wprowadzenia pod skórę jakiejkolwiek innej substancji. Zabieg taki ma charakter przeszczepu, tkanka odciągana jest z jednego miejsca, a wstrzykiwana w inne.

Dzięki temu pacjent zarówno pozbywa się jej nadmiaru tam, gdzie jest on niepożądany, jak i otrzymuje wypełnienie punktów nierównych, w których tkanki tłuszczowej okazuje się zbyt mało.

Tą metodą da się osiągnąć niemal każdy efekt: pogrubienie ust, uwydatnienie ich, uniesienie kącików czy rozprostowanie zmarszczek nad górną wargą. Zabieg ten jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji, co daje bardzo dużą przewagę nad klasyczną chirurgią plastyczną. Podczas procedury tłuszcz jest odsysany z miejsc, w których jego nadmiar jest niepożądany.

Wykonuje się to z zastosowaniem technik liposukcji, które nie powodują uszkodzenia tkanki tłuszczowej np. metoda infradźwiękowa N.I.L., czy metoda z zastosowaniem strumienia wodnego przy pomocy aparatu BodyJet. Następnie przy pomocy specjalnej kaniuli tłuszcz wprowadzany jest w miejsce docelowe.

Należy pamiętać, że ulega on częściowemu wchłonięciu. Są dwa sposoby, aby jego ostateczna ilość nie była zbyt mała. Pierwszym z nich jest pobranie większej ilości tkanki tłuszczowej na przykład z brzucha czy ud.

Kwas hialuronowy to związek należący do grupy glikozaminoglikanów, czyli wielocukrów złożonych z powtarzających się jednostek dwucukrowych. Cząsteczka zbudowana w ten sposób zwana jest bipolimerem i w tym przypadku składa się z na przemian występujących reszt kwasu D-glukuronowego i N-acetylo-D-glukozaminy połączonych wiązaniami β(1→4) i β(1→3) glikozydowymi.

Jest to jedyny glikozaminoglikan, który nie wiąże się kowalencyjnie z białkami i nie tworzy proteoglikanów. Występuje powszechnie w organizmie człowieka. Po pierwsze znajduje się w dużych ilościach w skórze właściwej.

Dzięki swoim właściwościom wiązania wody – jedna cząsteczka kwasu hialuronowego wiąże aż 250 jej molekuł, powodując właściwe nawilżenie skóry, a co za tym idzie jej napięcie i jędrność.

Lekarz bardzo precyzyjnie wstrzykuje kwas hialuronowy w obrębie czerwieni wargowej. Zabieg trwa około 20 minut. Pierwszy efekt widoczny jest praktycznie natychmiast. Po przeprowadzonej procedurze może pojawić się obrzęk okolicy warg utrzymujący się do czterech dni, drobne krwiaczki ustępujące maksymalnie po tygodniu, a także krótkotrwała tkliwość.

Po ustąpieniu wyżej wymienionych objawów widoczny jest ostateczny rezultat. Utrzymuje się on do ośmiu miesięcy, w związku z powyższym, aby efekt był trwały, zabieg należy regularnie powtarzać. Należy pamiętać, by na tydzień przed zabiegiem odstawić preparaty hamujące krzepnięcie krwi, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne i środki zawierające ekstrakt z miłorzębu.

Z kolei w dniu procedury należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz wahań termicznych np. solarium czy sauna. Nie zaleca się wykonywania makijażu ani żadnych innych czynności mogących potencjalnie powodować ryzyko infekcji.

Istotne jest także, by odpowiednio zadbać o okolicę ust po zabiegu. W pierwszej dobie należy unikać całowania i picia gorących napojów. Przez pierwsze dwa dni zaleca się jak najmniejszą mimikę. Do trzech dni nie należy pływać i wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Przez pierwsze dwa tygodnie należy unikać intensywnych wahań temperatury, a przez pierwszy miesiąc nie wykonuje się procedur typu laseroterapia tej okolicy.

Powinno się również wystrzegać zabiegów pobudzających syntezę włókien kolagenowych poprzez bodziec termiczny np. radiofrekwencji mikroigłowej.

Kolejnym zabiegiem jest zastosowanie osocza bogatopłytkowego. Jest to również bardzo bezpieczna metoda, ponieważ stosuje się w niej własną krew pacjenta. Po pobraniu, próbka jest odwirowywana, a następnie zlewany jest supernatant zawierający aktywne płytki krwi. Substancja ta zawiera znaczną ilość różnego rodzaju czynników wzrostu stymulujących rozwój poszczególnych komórek i tkanek.

Pobudzają one między innymi podziały adipocytów, czyli komórek tłuszczowych w odessanym podczas pobrania, nieuszkodzonym materiale. Ryzyko powikłań lipotransferu jest bardzo niskie, zazwyczaj przebiega on bez komplikacji.

Tak naprawdę jedynymi potencjalnymi niedogodnościami są krwiaki i obrzęki, które mogą występować i utrzymywać się do kilku dni po przeprowadzeniu zabiegu. Niewątpliwą zaletą zabiegu jest to, że jego efekt jest trwały, a gojenie przebiega praktycznie w sposób niewidoczny i nie zostawia blizn.

Festiwal ust, to szkolenia podczas których uczestnicy uzyskują odpowiedzi na pytania dotyczące metod powiększania i korekty ust z wykorzystaniem usieciowanego kwasu hialuronowego organizowanego przez Marie Engman Aesthetic Academy.

Festiwal ust skierowany jest do osób chcących wykonywać zabiegi modelujące usta z użyciem kwasu hialuronowego – lekarzy, lekarzy stomatologów, pielęgniarek i kosmetologów, które ukończyły szkolenie z mezoterapii igłowej. Podczas szkolenia zostaje przekazana wiedza teoretyczna i praktyczna z zakresu podstaw wypełnień kwasem hialuronowym, ze szczególnym uwzględnieniem iniekcji ust.

Zakres szkolenia obejmuję: uwydatnianie konturu ust, unoszenie kącików ust, powiększanie ust, uwydatnianie ust metodą zaawansowaną (zatrzaskową), wypełnienie czerwieni wargowej- technika zaawansowana (kaniula + igła) oraz omówienie preparatów przeznaczonych do modelowania ust.

Produkty stosowane w zabiegach powiększania i korekty ust

AMALIAN SF natural lips

Nisko skoncentrowany kwas służący do delikatnego powiększenia ust. Amalian SF 14 natural lips jest nisko skoncentrowanym kwasem służącym do delikatnego powiększenia ust. Został stworzony po to, aby usta wyglądały na bardziej pełne, młodsze a struktura ich skóry była gładsza.

Amalian SF 14 natural lips to produkt idealny do delikatnego powiększenia ust oraz do uzupełnienia związanej z wiekiem utraty ich objętości. Doskonale nadaje się również do wypełniania drobnych zmarszczek wokół ust. Dzięki temu preparatowi odzyskamy naturalny wygląd młodych ust bez zmiany ich naturalnej geometrii.

AMALIAN SF 16 fine

Delikatny wypełniacz kwasu hialuronowego do wypełniania delikatnych zmarszczek, konturu ust, zmarszczek czoła, kurzych łapek, delikatnych fałd nosowo wargowych oraz linii marionetek. W pełni nawodniony żel, który rozprowadza się bardzo łatwo i równomiernie po tkance.

Po podaniu pacjent zyskuje młody, naturalny i świeży wygląd. Podobnie jak inne preparaty z linii SF, Amalian SF 16 fine jest bardzo dobrze tolerowany, a efekty uboczne takie jak np. opuchlizna pozabiegowa praktycznie nie występują.

Preparat ten jest także doskonały do zastosowania w zabiegach uzupełniających po zabiegach z wykorzystaniem bardziej gęstych produktów, takich jak np. Amalian SF 24 advanced. Metoda ta potęguje efekt wolumetryczny a preparat utrzymuje się dużej. Amalian SF 16 fine wstrzykuje się w wierzchnią lub środkową warstwę skóry.

AMALIAN SF 20 medium

Preparat najbardziej uniwersalny z całej gamy SF. Używa się go do wypełniania średnich zmarszczek. Ten preparat jest najbardziej uniwersalnym z całej gamy SF i przeznaczony do wypełniania średnich zmarszczek. Dzięki doskonałej płynności tego żelu, iniekcje Amalian SF 20 medium odbywają się delikatnie.

W rezultacie otrzymujemy naturalnie wyglądający efekt. W pełni nawilżony żel Amalian SF 20 medium doskonale nadaję się praktycznie do każdego zabiegu, z wyłączeniem zabiegów czoła. Dzięki miękkiej teksturze, żel rozprowadza się jednorodnie w skórze i równomiernie wypełnia zmarszczki, dając natychmiastowe efekty.

Amalian SF 20 medium doskonale nadaję się także do delikatnego powiększenia ust. Może być również wykorzystywany jako zabieg uzupełniający po zastosowaniu wypełniacza Amalian SF 24 advanced. Amalian SF 20 medium wstrzykuje się do wierzchniej lub środkowej warstwy skóry.

PRINCESS FILLER z lidokainą, to sterylny, ulegający biodegradacji elastyczny, idealnie czysty, izotoniczny i homogenizowany wypełniacz. Daje długotrwałe, ale nie permanentne efekty, powoli rozchodzi się w skórze, nadając jej gładki i naturalny wygląd.

Filler jest jednofazowy, co zapewnia idealnie gładką konsystencję żelu. Zastosowana przy produkcji innowacyjna metoda S.m.a.r.t. opiera się na sieciowaniu czystego i naturalnego kwasu hialuronowego (HA) pochodzenia niezwierzęcego. S.m.a.r.t. jest opatentowaną metodą, dzięki której kwas hialuronowy jest wielokrotnie oczyszczany, a zarazem mocnie wiązany.

Każda strzykawka zawiera 1,0 ml wiązanego krzyżowo kwasu hialuronowego (23 mg/ml). Jego elastyczność zapewnia trwałość, długotrwałe efekty ulepsza proces modelowania. Daje to wspaniałe, naturalne efekty bez skutków ubocznych. PRINCESS FILLER – wypełniacz wskazany do iniekcji do skóry właściwej i do tkanki podskórnej

STYLAGE SPECIAL LIPS to żel usieciowanego kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego, zawierający 0,3% chlorowodorku lidokainy i mannitolu, sterylny, niepirogenny, o fizjologicznym pH i osmolarności.

Pakowany w ampułko-strzykawki o pojemności 1 ml. Sterylizowany przez autoklawowanie. Stylage L przeznaczony jest do jednorazowej aplikacji. Stylage Special Lips to preparat przeznaczony specjalnie do modelowania konturu i powiększania ust.

Chlorowodorek lidokainy niweluje ból podczas podawania preparatu i sprawia, że zabieg jest bardziej komfortowy.

STYLAGE M to elastyczny preparat na bazie kwasu hialuronowego i antyoksydantów, który idealnie rozprzestrzenia się w skórze. Efekt wygładzenia zmarszczek, poprawy elastyczności i jędrności skóry jest widoczny natychmiast po zabiegu. Preparat jest wstrzykiwany w skórę właściwą w celu wypełnienia korygowanej zmarszczki lub defektu skórnego, a także podawany jest w czerwień wargową powodując powiększenie objętośći ust.

Przeznaczony do wypełniania głębokich zmarszczek w okolicy: skroni, nosa, bruzd nosowo-wargowych, zmarszczek na policzkach. Preparat z zawartością lidokainy środka przeciwbólowego, który zapewnia pacjentowi maksymalny komfort podczas zabiegu.

JUVEDERM ULTRA Smile to delikatny wypełniacz stworzony specjalnie z myślą o modelowaniu, korekcji i odmładzaniu ust.

Zawarty w nim kwas hialuronowy został poddany restrykcyjnemu procesowi pozyskiwania. Dzięki temu posiada delikatną, jedwabistą strukturę i unikalną formę gładkiego, jednorodnego i plastycznego żelu zdolnego przywrócić objętość, uwypuklić kontur i nadać kształt obrysowi ust.

Juvéderm ULTRA Smile nie ma struktury ziarnistej, co oznacza, że podczas iniekcji łatwo przepływa do wypełnianych miejsc nadając im naturalny wygląd i odczucie całkowitej gładkości. Rozprzestrzeniając się równomiernie w ustach umożliwia lekarzowi subtelne i precyzyjne korygowanie.

Pozwala na łatwe rozprowadzenie preparatu i sprawia, że usta szybko zyskują pożądaną przez pacjenta objętość i świeżość. Dzięki tym wyjątkowym właściwościom Juvéderm ULTRA Smile umożliwia odmłodzenie i rewitalizację skóry przy zachowaniu naturalności wyglądu, bez efektu przerysowania.

Jest odpowiedzią na wiele potrzeb. Najczęstsze z nich to: dodanie ustom objętości, osiągnięcie lub wzmocnienie równowagi (symetrii) pomiędzy wargą górną a dolną, uwypuklenie konturu (obrysu) i nadanie ustom oczekiwanego kształtu, podniesienie i wypełnienie kącików ust, podniesienie tzw. „łuku kupidyna” oraz rynienki przynosowej, wypełnienie drobnych linii i zmarszczek np. tzw. „zmarszczek palacza”.

Wypełniacz ten charakteryzuje się bardzo dobrym „sieciowaniem” czyli zdolnością wiązania molekuł kwasu hialuronowego. Dzięki temu nie ulega szybkiej degradacji osiągając wysoką trwałość na poziomie 9-12 miesięcy.

Preparat RESTYLANE LYPS Lidocaine jest jałowym, przezroczystym żelem, zawierającym stabilizowany kwas hialuronowy pochodzenia niezwierzęcego z dodatkiem 0,3%chlorowodorku lidokainy. Produkt jest przeznaczony wyłącznie do jednorazowego użytku.

Preparat jest dostarczany w szklanej strzykawce z końcówką Luer-Lock 1ml. Zawiera: Stabilizowany kwas hialuronowy 20mg/ml, Chlorowodorek lidokainy 3mg/ml, Sól fizjologiczną buforowaną fosforanami q.s. Restylane Lyps Lidocaine przeznaczony jest do uwydatniania ust. Należy go wstrzykiwać podśluzówkowo.

Dodatek łagodzący ból lidokainy zwiększa komfort podczas zabiegu. Restylane Lyps Lidocaine jest wypełniaczem, który poprzez zwiększenie objętości tkanki uwydatnia usta, aż do uzyskania pożądanego efektu. Nadawanie objętości oraz działanie liftingujące wynikają ze zdolności stabilizowanego kwasu hialuronowego do wiązania dużej ilości wody.

 

 Zespół Dermatic