Łuszczyca, AZS i trądzik – uciążliwe choroby skóry


Zaburzenia skóry są bardzo zróżnicowane pod względem objawów i nasilenia. Mogą być niewygodne lub bolesne, tymczasowe lub trwałe. Niektóre schorzenia skóry są nieznaczne, a inne mogą zagrażać życiu. Jeśli występują na widocznej części ciała, powodują również zakłopotanie, stres lub niską samoocenę. Jedno jest pewne- znacznie obniżają jakość życia chorego.

25

Choroby skóry pojawiają się poprzez obciążenia genetyczne, w związku z klimatem w jakim przebywamy oraz warunkami środowiskowymi. Chociaż nie każdy problem skórny można wyleczyć, zdecydowaną większość można kontrolować nawet w warunkach domowych poprzez zmianę własnych nawyków oraz pielęgnację profesjonalnymi preparatami.

Skóra to jeden z największych narządów w ludzkim ciele. Jak jest zbudowana?

 • Naskórek– warstwa zewnętrzna pełniąca funkcję ochronną i rozrodczą, która posiada barwnik – melaninę, nadającą włosom i skórze barwę; naskórek dzieli się na 4 lub 5 warstw w zależności od grubości. Są to (od zewnątrz): warstwa rogowa, warstwa jasna, warstwa ziarnista, warstwa kolczysta, warstwa podstawna.
 • Skóra właściwa – warstwa środkowa, zawiera receptory, naczynia krwionośne, nerwy oraz gruczoły, np. potowe, a także korzenie włosów, jest to warstwa odżywcza i wspierająca (ma od 1 do 3 mm grubości). Skóra właściwa jest zbudowana z tkanki łącznej, która nadaje skórze wytrzymałość, elastyczność i sprężystość. Głównym składnikiem tej części skóry jest kolagen (do 75% masy).
 • Tkanka podskórna– warstwa najgłębsza, zbudowana z tkanki łącznej właściwej luźnej; zawiera komórki tłuszczowe, izoluje przed nagłymi zmianami temperatury.

budowa_skory_gł

Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące choroby z którymi zderzają się Państwo w swojej praktyce oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Rozpoczęcie terapii powinno odbyć się jednocześnie z odbyciem konsultacji u dermatologa.

Łuszczyca

Jest jedną z najbardziej tajemniczych chorób skóry. Wśród przyczyn łuszczycy wymienia się czynniki genetyczne i czynniki immunologiczne, czyli nieprawidłowe funkcjonowanie limfocytów T i cytokin.

Choroba ujawnia się w przypadku działania pewnych czynników. Bardzo często do pierwszego wysiewu dochodzi po bakteryjnych lub wirusowych infekcjach, np. anginie, grypie, ospie, zapaleniu oskrzeli. Chorobie sprzyjają również stany zapalne, np. niewyleczone zęby, zatoki czy migdałki. Do kolejnych rzutów choroby może dojść w wyniku mechanicznego uszkodzenia skóry – zadrapania, rany, blizny, oparzenia. To tzw. objaw Koebnera – zmiany łuszczycowe pojawiają się w miejscu urazu. Dlatego skóry nie wolno drapać.

psoriaz_02

Aby złagodzić objawy łuszczycy, lekarze zalecają preparaty do stosowania na skórę, a czasami również środki doustne. Warto zaznaczyć, iż nie ma specjalnej diety zalecanej przy łuszczycy, bo każdy chory reaguje inaczej na poszczególne produkty. Trzeba więc obserwować sygnały wysyłane przez organizm i eliminować to, co szkodzi.

Łuszczyca ma kilka postaci. Wyróżnia się je zależnie od rodzaju zmian i ich lokalizacji. U większości chorych na łokciach, kolanach i owłosionej skórze głowy pojawiają się czerwonobrunatne grudki pokryte suchymi łuskami. Grudki występują pojedynczo lub zlewają się w skupiska.

Dermatolodzy wyróżniają też łuszczycę wysiękową – sączące się zmiany w fałdach i zgięciach, krostkową w obrębie grudek na całym ciele lub tylko na dłoniach i stopach pojawiają się jałowe krosty, stawową – zmianom skórnym towarzyszy ból, obrzęk i zniekształcenie stawów palców.

Wielu lekarzy zaleca unikanie alkoholu, kawy, ostrych przypraw, tłuszczów zwierzęcych, wędlin i czekolady. Wskazane są natomiast tłuste ryby morskie zawierające kwasy omega-3, które natłuszczają skórę od środka, czerwone winogrona, pietruszka, sałata czy marchew. Chorzy na łuszczycę muszą szczególnie dbać o higienę. Chorzy mogą zażywać kąpieli w wannie, pod warunkiem że dodadzą do niej natłuszczających preparatów. Ostatnio dużą popularnością cieszą się kąpiele z solą z Morza Martwego. Należy pamiętać by po kąpieli ciało natłuścić. Najlepiej zrobić to w ciągu 5 minut od wyjścia z wody. Wtedy skóra jest jeszcze rozpulchniona i lepiej chłonie składniki kosmetyków.

luszcyca_choroby_skory_www.pilates.org.pl_full

Inne polecane przez nas metody:

1. Promieniolecznictwo – to nic innego jak naświetlanie za pomocą specjalistycznych lamp. Najbardziej skuteczną metodą jest fotochemioterapia, tzw. PUVA, polegająca na zażywaniu doustnych preparatów nasilających działanie promieni świetlnych (tzw. psolareny) i naświetlań promieniami UVA.

2. Natłuszczanie – w pielęgnacji skóry łuszczycowej szczególnie poleca się oleje: konopny, lniany, masło Shea, oliwę z oliwek oraz olej z wiesiołka. Ponadto stosować można maść z nagietka, natomiast pochodne witaminy D3 są nowością w leczeniu łuszczycy.

3. Nawilżanie – również maściami i preparatami, które w swoim składzie posiadają kwas salicylowy, czyli mocznik, przynoszą pozytywne efekty w leczeniu łuszczycy. Mocznik posiada dużą zdolność pochłaniania wody, a w swojej naturalnej postaci odpowiada za nawilżenie skóry. 1 % masy naszego naskórka to właśnie mocznik, jest on także głównym składnikiem moczu. Z racji tego nie często jest pozytywnie akceptowany przez pacjentów, którzy kojarzą go z nieprzyjemnym zapachem i barwą. Mocznik w preparatach i kosmetykach do pielęgnacji skóry jest bezwonny i nie posiada określonej barwy.

4. Osocze bogato-płytkowe (PRP, Wampirzy lifting) – to część osocza krwi, bogata w komórki macierzyste i czynniki wzrostu, które krążą cały czas w naszym organizmie i bez wątpienia, zabieg ten ma przed sobą przyszłość. Efekty są rewelacyjne. Wampirzy lifting – moda zapoczątkowana przez celebrytki m.in. Kim Kardshian, która przyznała, że choruję na łuszczycę.  Zabieg ten rewelacyjnie wpływa na kondycję skóry, a metoda pozyskiwania osocza bogato-płytkowego z krwi pacjentki, powoduje natychmiastową regenerację tkanek.

Cosmetology procedure mesoteraphy. Rejuvenation revitalization, skin nutrition, wrinkle reduction. Doctor making microneedle procedure.

5. Karboksyterapia – podczas zabiegu lekarz lub specjalista kosmetolog za pomocą medycznego urządzenia, wprowadza gaz CO2 do tkanek w celu likwidacji zmian łuszczycowych. Działanie medycznego CO2 to między innymi wzrost przepływu krwi, aktywacja fibroblastów i syntezy białek oraz poprawa gęstości i nawilżenia skóry. Zabieg ten ma bardzo szerokie spectrum działania – poprawia również kondycję włosów oraz w usuwaniu blizn i rozstępów.

Zrzut-ekranu-2014-10-30-o-10.59.57

Atopowe zapalenie skóry (AZS)

AZS to choroba przewlekła o nawrotowym charakterze, przebiegająca za każdym razem z tymi samymi objawami: suchością skóry, podrażnieniami oraz świądem. Podczas jej przebiegu charakterystyczne są przeplatające się cykle zmniejszenia objawów (remisji) z zaostrzeniami objawów (przesuszenie skóry, podrażnienia a nawet rany). Najbardziej uciążliwym objawem AZS jest świąd, którego stopień nasilenia zależy od fazy choroby.

egzema

AZS towarzyszą również zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego i zmiany w fizjologii i budowie skóry. Odpowiednia pielęgnacja skóry atopowej oznacza przede wszystkim dokładne jej natłuszczanie. Przy łagodnej postaci atopowego zapalenia skóry stosuje się specjalne maści-kremy. Należy unikać pomieszczeń, w których pali się papierosy, wełnianych ubrań (podrażniają  a nawet mogą ranić cienką skórę), miejsc zakurzonych i brudnych (może dość do infekcji skóry) oraz basenów z chlorowaną wodą.

 1. Długotrwałą poprawę przynoszą leki immunosupresyjne. Można podawać tabletki przeciwuczuleniowe. Ale im są skuteczniejsze, tym większe wywołują skutki uboczne, głównie jest to senność. Najcięższe przypadki leczy się sterydami, np. cyklosporynami A. Niestety, po tych preparatach ustają dokuczliwe objawy, ale choroba może powrócić w znacznie silniejszej postaci.
 2. Do pielęgnacji skóry atopowej warto wybierać emolienty – są to środki do stosowania zewnętrznego, mające za zadanie utrzymanie prawidłowego nawilżenia i elastyczności skóry. Należą do nich wazelina, parafina, silikony i palmityniany. Zwiększenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka zmienia jej właściwości biofizyczne, poza tym emolienty działają przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Taki efekt wynika z ich właściwości przeciwzapalnych i ochładzających.
 3. Dodatkowo kosmeceutyki dla skóry wrażliwej mają bardzo bogaty skład – zawierają m.in. wody termalne które odznaczają się wysokim działaniem łagodzącym i kojącym.  Wpływa to niekiedy zbawczo na wszelkie podrażnienia i co ważne wzmacniają efekty innych aktywnych składników jak pantenol, allantoina, Wit.C i E, wyciąg z wąkrot ki azjatyckiej, proteiny sojowe, flawonoidy itd.
 4. Kojące działanie ma również aloes i kolagen. Maski, maści i żele do skóry z tymi składnikami nie tylko dają efekt ochłodzenia podrażnionej skóry ale również działają łagodząco i leczniczo.
 5. U niektórych pozytywne rezultaty daje fototerapia. Światłolecznictwo, pomimo udokumentowanej skuteczności w leczeniu tej choroby, jest stosunkowo rzadko stosowane u dzieci, zwłaszcza metoda PUVA, o udowodnionym od lat korzystnym działaniu w atopowym zapaleniu skóry. Ze względu na możliwość wystąpienia odległych działań niepożądanych (przedwczesne starzenie się skóry, reakcje fototoksyczne, fotoalergiczne, możliwość wystąpienia niebarwnikowych nowotworów skóry), metoda nie jest stosowana u dzieci poniżej 10 roku życia.
 6. Bardzo ważnym elementem procesu leczenia jest także dieta eliminująca alergeny. W ciężkich przypadkach choroby stosuje się kortykosteroidy, leki immunosupresyjne oraz antyhistaminowe.

atopowe-zapalenie-skory-1200-2-938x535

Trądzik

Trądzik, czyli krosty i zaskórniki nadal kojarzące się z hormonalną burzą wieku dojrzewania, dotyczą już obecnie osób w niemal każdym wieku . Ze względu na swoje umiejscowienie, charakter wykwitów i przewlekły przebieg, a także pozostawianie szpecących blizn u części chorych, stanowi problem zarówno psychologiczny jak i estetyczny. Leczenie tej choroby skóry jest trudne, wymaga od specjalisty dużej wiedzy a od pacjenta dyscypliny. Terapia zarówno dermatologiczna jak i w gabinecie medycyny estetycznej jest jednak skuteczna co nie zmienia faktu, że na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy.

 1. W tym przypadku najczęściej stosuje się preparaty zawierające kwas all-trans witaminy A (tretinoinę) lub jego pochodne. Należy bardzo dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza, środki te mogą bowiem powodować skutki uboczne, np. podrażniać skórę i zwiększać jej wrażliwość na światło. Dermatolog może też zlecić preparaty przeciwbakteryjne zawierające kwas azelainowy albo nadtlenek benzolu.
 2. Dobre efekty daje też smarowanie wyprysków kremami z tlenkiem cynku. Stosuje się je w łagodnych postaciach trądziku oraz wspomagająco w stanach zaawansowanych.
 3. Jeśli rozwinął się już stan zapalny, konieczna jest również maść lub żel z antybiotykiem, np. klindamycyną lub erytromycyną. Łagodzi objawy i zapobiega tworzeniu się nowych wykwitów.
 4. W szczególnie ciężkich przypadkach stosuje się retinoidy, leki zawierające pochodną kwasu witaminy A, izotretinoinę. Działanie tych preparatów jest bardzo skuteczne gdyż hamują wydzielanie sebum i zwalczają bakterie, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych i do minimum zmniejszają ryzyko nawrotów.
 5. Nie można zapominać o codziennej pielęgnacji odpowiednio dobranymi kosmeceutykami. Natłuszczanie i nawilżanie cery problematycznej dobrze jest praktykować używając preparatów z tej samy gamy aby składniki mogły ze sobą współdziałać i nie zwalczać swojego działania.8-sposobow-by-wygrac-z-tradzikiem_3719019

Zabiegi

 1. Mikrodermabrazja – bardzo skuteczny sposób na łagodne formy trądziku. Poprzez usunięcie warstwy rogowej skóry przyspiesza się zlikwidowanie zaskórników, zmniejszony zostaje łojotok a dodatkowo skóra jest bardziej podatna na działanie miejscowo stosowanych leków i kosmeceutyków.
 2. Mezoterapia – rewitalizacja skóry za pomocą wstrzykiwanych podskórnie substancji leczniczych lub gotowych leków które są sporządzone aby zwalczać konkretny problem.  W mezoterapii wykorzystuje się roztwory  (koktajle) które są mieszanką substancji rewitalizujących i regenerujących i które można ze sobą mieszać w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów.
 3. Dermaroller – to urządzenia, które dzięki swojej głowicy, wyposażonej w specjalne igły, pozwalają stymulować proces gojenia, a mikronakłuwanie sprzyja produkcji kolagenu i elastyny, co z kolei pomaga redukować blizny. Dermorollery ułatwiają również wchłanianie substancji odżywczych, zawartych w kosmetykach, zwiększając ich efektywność nawet o 50%.
 4. Peelingi medyczne – w przypadku zmian potrądzikowych najlepiej sprawdzą się peelingi medyczne wykonywane w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Ich stosowanie nie jest inwazyjne ani bolesne dla pacjenta. Skutecznie redukuje drobne blizny, a także wygładza skórę i oczyszcza ją. Peeling wykonuje się różnymi środkami, wykorzystując np. kwas glikolowy, salicylowy, trój chlorooctowy, mlekowy lub karbolowy. Ich zastosowanie wywołuje powstanie nowej rany, która umożliwia regenerację, a w efekcie – powstanie nowej skóry.

reason-4-acne-scars-fading

Może nie wszyscy zdajemy sobie w pełni sprawę z funkcji, jak spełnia skóra, ale warto wyrobić sobie nawyk jej codziennej, domowej pielęgnacji dobranymi do cery preparatmi.

Przy chorobach skórnych przeprowadzenie dodatkowych zabiegów w profesjonalnych gabinetach i podjęcie właściwych kroków pielęgnacyjnych, może przynieść ukojenie, chwilowe zaleczenie problemu lun doprowadzić do stanu dłuższej remisji . Co ważne, poszczególne zabiegi i użyte podczas nich substancje aktywne, wykazują szereg innych, dobroczynnych działań, dzięki czemu pozwalają holistycznie zadbać o skórę .

Zespół Dermatic