Jak skutecznie dbać o okolice oczu?


Jak pisał Paulo Coelho „(…) bo w oczach tkwi siła duszy’’ – mówi się,  że oczy są odzwierciedleniem życia.  Jednak czy zawsze chcemy, aby w naszych oczach widać było trud życia? Problemy skórne w okolicach oczu są najczęstszymi problemami z jakimi zgłaszają się do nas pacjenci.  Obecna medycyna i kosmetologia estetyczna dysponuje szerokim zakresem zabiegów, które służą rewitalizacji i utrzymaniu dobrej kondycji tych obszarów..

landscape-1444893875-g-eyes-530021371

Strefa wokół oczu to bardzo delikatna okolica ze względu na budowę anatomiczną. Musi być traktowana z rozwagą i największą delikatnością. Dlatego produkty i zabiegi jakie dobierzemy muszą być przemyślane i indywidualnie dostosowane do każdego przypadku

Najczęstsze problemy pacjentów

Największa ilość osób trafia do nas z zaciemnieniem wokół oczu, workami i zmarszczkami okolicy oczodołu. Jest to problem, który dotyka ponad połowy kobiet i mężczyzn po 40 roku życia.  Zanim jednak dobierzemy odpowiedni zabieg, musimy wykluczyć problemy zdrowotne.

Cienie i worki okolicy oczu mogą być oznaką  różnych chorób. Poniżej kilka z nich:

 • Niedoczynność tarczycy – przenikanie złożonych cząsteczek cukru  pod  skórę twarzy powoduje powstawanie cieni i obrzęków.
 • Zapalenie skórno-mięśniowe – pod oczami pacjenta widnieje często „odbicie okularów” w mocnej, fiołkowej barwie. To patognomoniczny objaw utraty kolagenu w skórze.
 • Zastój krwi żylnej, wywołany obrzękiem błony śluzowej zatok wywołuje mocne cienie pod oczami. To najczęściej oznaka alergicznego zapalenia błony śluzowej.
 • Obrzęk powiek i przekrwienie spojówek, połączone z występowaniem sińców pod oczami może być oznaką zapalenia spojówek.
 • Opuchnięte powieki i ciemne kręgi pod oczami mogą świadczyć również o atopowym zapaleniu skóry. Towarzyszy temu często rumień.
 • Anemiaw przypadku niedokrwistości cieniom pod oczami towarzyszą objawy, takim jak: osłabienie, zaburzenie koncentracji , bóle i zawroty głowy, bladość skóry.
 • Choroby nerek i wątroby powodują powstanie worków i zaciemnienia skóry oczodołu
 • Cukrzycaoprócz cieni pojawiają się także: wzmożone pragnienie, osłabienie, częstomocz, utrata wagi.

Cienie pod oczami mogą być dziedziczne lub jako wynik słabej mikrocyrkulacji. Sińce to często po prostu oznaka starzenia. Skóra pod oczami z wiekiem staje się cieńsza, a co za tym idzie – żyły i naczynka zaczynają być bardziej widoczne.

 012716-crows-feet

Mogą być również reakcją na przyjmowanie leków, na przykład  tabletek antykoncepcyjnych. A dodatkowo:

 • Powstają często na skutek palenia papierosów, spożywania kofeiny w dużych ilościach.
 • Potocznie zwane „patologicznymi” cienie pod oczami pojawiają się przy nadmiernym spożywaniu alkoholu.
 • Ciebie i sińce mogą być reakcją alergiczną na kosmetyki, sierść zwierząt, kurz, itp.

Tym co jest nieuniknione i co dodatkowo utrudnia pielęgnację jest zmęczenie oczu wynikające z ciągłego ruchu powiek. Mięsień okrężny oka jest jednym z najruchliwszych elementów twarzy. Podczas mrugania czy mrużenia oczu, skóra praktycznie ciągle pracuje. I to w głównej mierze przyczynia się to do powstawania zmarszczek mimicznych.

puffy-eye-1200x630

Rodzaje cieni pod oczami

Możemy wyróżnić dwa główne typy cieni pod oczami. Pierwsze to tzw. cienie naczyniowe, powstające w wyniku prześwitywania naczyń krwionośnych przez skórę oczu, która jest bardzo cienka.

Drugi rodzaj to cienie barwnikowe, które powstają w wyniku gromadzenia się w naskórku barwnika krwi – hemoglobiny oraz produktów jej rozkładu: biliwerdyny, bilirubiny i żelaza. Cienie barwnikowe mogą powstawać również z powodu niedrożności naczyń oraz kumulowania się płynów i pigmentów wątrobowych. Cienie pod oczami miewają różne zabarwienie: żółte, ciemnobrązowe, brązowe, fiołkowe, w zależności od przyczyny powstania.

Dodatkowo wyróżniamy cienie związane ze zmianami zanikowymi skóry, które nazywamy właśnie doliną łez. Proces starzenia skóry wiąże się z zanikiem tkanki tłuszczowej podskórnej i wiotczeniem skóry. Ponieważ naturalna podściółka tłuszczowa zanika, pewne rejony twarzy „zapadają się”, przez co w okolicach oczodołu i przyśrodkowej części policzków powstaje tak zwana dolina łez. Wgłębienie, prowadzące od wewnętrznego kącika oka  aż do policzka, nadaje twarzy smutny i zmęczony wyraz.

maxresdefault

Wybrane techniki zabiegowe w ramach profilaktyki przeciwstarzeniowej.

O odpowiednim nawilżeniu skóry wokół oczu decyduje skład tzw. płaszcza lipidowego, czyli mieszanina różnych tłuszczów (łoju z gruczołów łojowych) i lipidów (ciała tłuszczowe, składowe błon komórkowych, komórek naskórka i przestrzeni międzykomórkowych). Jeśli ta warstwa ochronna jest szczelna, uniemożliwia parowanie wody, a tym samym jej utratę z naskórka. Niestety okolice oczu – ze względu na niewielką ilość gruczołów łojowych – są szczególnie predysponowane do przeznaskórkowej utraty wody (TEWL).

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych i najskuteczniejszych  zabiegów dla skóry wokół oczu.

 b5f174abd4087ba78d1a4bca13244489

 1. Toksyna botulinowa – organiczna białkowa neurotoksyna wytwarzana przez laseczki beztlenowej bakterii Clostridium botulinum. Polega na relaksacji mięśni poprzez blokadę nerwów. W okolicy oka stosowana najczęściej na ”kurze łapki’’, ”zmarszczki królicze’’ oraz zmarszczki powieki dolnej.
 2. Kwas hialuronowy usieciowany – wypełnienie dla doliny łez – najlepiej sprawdzą się preparaty zawierające kwas hialuronowy, który jest naturalnym składnikiem naszej skóry. Dla deformacji doliny łez, ciemnych kręgów pod oczami oraz worków dobrym rozwiązaniem będzie Teosyal PS Redensity II, który opracowano właśnie z myślą o likwidacji ciemnych kręgów pod oczami. W swoim składzie zawiera średnio-usieciowany kwas hialuronowy, odpowiednio zbilansowane aminokwasy, przeciwutleniacze, minerały oraz witaminę B6 oraz 0,3 lidokainy, która minimalizuje bolesność zabiegu dla pacjenta. Badania wykazują, że wypełnienia tym preparatem utrzymują swój efekt do roku czasu, bez konieczności powtarzania zabiegu, tak zwanych „dostrzykiwań”.

Przy wypełnianiu doliny łez świetnie sprawdza się również amalian LT smoothline, który jest delikatnym, usieciowanym żelem kwasu hialuronowego. Rozprowadza się po tkankach bardzo gładko, dzięki czemu uzyskujemy naturalne efekty.

 1. Nici liftingujące PDO – wykonane są z polidioksanonu. W okolicy oka stosuje się najczęściej w celu wygładzenia, zagęszczenia i niwelowania drobnych zmarszczek (dolna powieka i boczna część oczodołu – nici MONO) oraz w celu liftingu powieki górnej i czoła (najczęściej nici Screw, DS. i z haczykami).
 2. Mezoterapia – czyli kontrolowane, śródnaskórkowe lub śródskórne podanie substancji aktywnej . W okolicy oka możemy zastosować różne rodzaje substacji:
 1. Karboksyterapia – polega na podskórnym, lub śródskórnym podawaniu dwutlenku węgla. Jest to technika podobna do mezoterapii. Powoduje zwiększenie przepływu krwi przez naczynia krwionośne skóry, zwiększając tym samym utlenienie tkanek. Stosuje się zarówno na górną jak i dolna powiekę. Niweluje cienie i drobne zmarszczki. Aby móc wykonywać tego typu zabiegi, należy zaopatrzyć się w urządzenie SkyCarbo CO2 nowej generacji Skycarbo Carboxitherapy.
 2. Osocze bogato płytkowe (PRP) – jest to autologiczny produkt pozyskiwany z własnej krwi pacjenta. Zawiera wiele czynników wzrostu np. PDGF, TGF, FGF, IGF, EGF i wiele innych, powodujących odbudowanie naturalnej fizjologii skóry. Po serii zabiegów dochodzi m.in. do zagęszczenia skóry, zniwelowania cieni i drobnych zmarszczek. W przypadku PRP należy pamiętać o zastosowaniu najlepszej jakości certyfikowanych zestawów zabiegowych jak np. T-Lab.
 3. Radiofrekwencja RF – jest to bezbolesna metoda fizykalna, wykorzystująca zastosowanie fal radiowych. Zapobiega luzowaniu się włókien kolagenowych, przebudowuje ich strukturę. Przywraca skórze jędrność, niweluje drobne zmarszczki.
 4. Mikroigłowa RF – wykorzystuje technikę frakcjonowania mikroigłowego RF. Przynosi bardzo dobre efekty w likwidacji zmarszczek znajdujących się wokół oczu. Warto zaopatrzyć się w urządzenie najwyższej jakości jakim jest VIVACE.

AAEAAQAAAAAAAAt3AAAAJDQ3ODIzYzdiLTUyNTgtNGFmOC1hMjBjLTk3NTEyMjNlMzU2YQ

Jednak nawet najlepsze zabiegi nie dadzą długotrwałego efektu, jeżeli nie będą poparte odpowiednio dobraną pielęgnacją domową.  W tym przypadku to my jako profesjonaliści  musimy zadbać o uświadomienie pacjenta i polecenie najlepszej pielęgnacji.

Produkty warto jest dobierać w oparciu o problem z jakim boryka się nasz pacjent. Jako trener Dermatic Aesthetic Academy najchętniej korzystam z serum Dermaheal Eyebag które bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku worków pod oczami, Amalian High Potency Eye Cream jako kuracja przeciwzmarszczkowa, Dermaheal Dark Circle Serum.

Podstawowymi elementami które są niezbędne do prawidłowego wykonania zabiegu w okolicy oczu są:

 • Prawidłowa kwalifikacja pacjenta
 • Znajomość anatomii
 • Dobór odpowiedniego zabiegu
 • Doświadczenie zabiegowca
 • Umiejętność przeprowadzenia procedury zabiegowej

Bez spełnienia tych zasad możemy się narazić na wiele trudnych i uciążliwych powikłań, które zamiast cieszyć, spędzą sen z powiek pacjentowi. Podstawową zasadą dobrze wykonanego zabiegu jest dobre szkolenie, dlatego też zapraszam do zapoznania się z ofertą Dermatic Aesthetic Academy. 

Marta Dymek, kosmetolog, szkoleniowiec Dermatic Aesthetic Academy

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na wydziale farmaceutycznym ukończony tytułem mgr kosmetologii. Szkoleniowiec w Dermatic Aesthetic Academy, członek Krajowej Izby Kosmetologii, właścicielka gabinetu. Jej pasją są zabiegi z dziedziny kosmetologii i medycyny estetycznej.

Specjalizuje się w zaawansowanych procedurach estetycznych, propagujących jednocześnie bezpieczne i holistyczne podejście do pracy z pacjentem. W wolnej chwili pisze specjalistyczne artykuły skierowane do profesjonalistów z branży beauty.