Dermatic.pl Aesthetic Business

Makijaż permanentny – piękno 24h na dobę

venome xxl 1200x300
, ten tekst przeczytasz w: 7 minuty

Co wyróżnia makijaż permanentny? Powinien być dyskretny, jakby go wcale nie było! Delikatny kolor ust, uregulowany kształt brwi – w tym tkwi urok tatuażu twarzy. Makijaż powinien być jak najbardziej naturalny, tylko taki zapewni naturalne i najbardziej zadowalające rezultaty.

Makijaż permanentny znany był już w starożytności na terenie Basenu Morza Śródziemnego i dalekiej Azji. W Chinach wykonywano go wbitą w kijek bambusowy igłą, owiniętą nicią bawełnianą i namoczoną w atramencie. Makijaż stosowano do korekty braków w owłosieniu brwi, rzęs, czy brody. W latach 80. ubiegłego wieku zaczęto go stosować w Stanach Zjednoczonych.

Zabieg ten zwany też dermopigmentacją lub mikrodermapigmentacją bardzo szybko podbił Hollywood, a potem resztę świata. Jednocześnie pojawiały się coraz to nowsze, doskonalsze maszyny i barwniki. Bardziej bezpieczne, mineralne lub roślinne i nie wywołujące alergii. W Polsce permanentne makijaże zaczęto wykonywać w latach 90 – tych.

Makijaż permanentny jak wspomnieliśmy wcześniej to rodzaj tatuażu. Tylko płytszy, mniej bolesny i mimo jego nazwy, nie tak trwały. Zwykle znika po 3-5 latach. W zależności od wieku pacjenta, szybkości odnawiania u niego naskórka, dbania o makijaż i ilości wystawiania skóry na słońce. Zanim zabieg zostanie wykonany, profesjonalna kosmetyczka wykonuje na twarzy makijaż „na brudno”. Poprawia go, aż do uzyskania pożądanego przez klienta efektu. Starannie też dobiera pigmenty, by pasowały do kolorytu skóry, oczu i typu urody.

Następnie maszyna wbija specjalną bardzo cienką igłę płytko pod skórę, do warstwy ziarnistej naskórka, idealnie dozując barwnik, by nie dopuścić, by w jednym miejscu było go więcej, a w innym mniej. Namalowanie jednej części twarzy, np. ust, brwi, czy kresek na powiekach trwa od 1,5 do 2, 5 godzin. Zabieg jest niemal bezbolesny, choć zależy to oczywiście od stopnia wrażliwości pacjenta i jego odporności na ból.

W niektórych salonach stosuje się więc przed zabiegiem krem do miejscowego znieczulenia. W innych znieczulenie dentystyczne, które jednocześnie obkurcza naczynia krwionośne zmniejszając ryzyko pojawienia się drobnych krwawień. Ten rodzaj znieczulenia zazwyczaj używany jest przy zabiegach na ustach.
Po zabiegu zazwyczaj pozostaje niewielki obrzęk, który w ciągu kilku godzin lub dni znika. Także kolor, który krótko po zabiegu jest bardzo intensywny, mniej więcej po tygodniu nabiera oczekiwanego odcienia. Zwykle po dwóch tygodniach zabieg należy powtórzyć, by nanieść drobne poprawki, które w zależności od salonu są dodatkowo płatne lub zawarte już w cenie pierwotnej.

Dla kogo?

Makijaż permanentny przeznaczony jest dla każdego. Jest idealny dla aktorek, gwiazd muzyki, sportowców, a także ludzi których praca wymaga przez cały dzień idealnego, zadbanego wyglądu. Jest on też popularny u mieszkanek ciepłych krajów, które często korzystają z basenu lub plaży. Decydują się też na niego osoby o bardzo jasnych włosach, dla podkreślenia rysów twarzy. Może być idealnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na kosmetyki, dla których podkreślanie urody tradycyjnym makijażem jest niemożliwe.

Makijaż permanentny jest również stosowany jako dopełnienie po zabiegach medycznych, operacjach czy pozostałościach po wypadkach. Redukuje się nim widoczność blizn, nadając im odpowiedni koloryt, odtwarza się też wygląd brodawek po rekonstrukcji piersi. Stosuje się go po chemioterapii czy przy miejscowym łysieniu.

Przeciwwskazania

Profesjonalna kosmetyczka maluje precyzyjnie osobno każdy włosek w łuku brwiowym lub na skórze głowy. Do zabiegu trzeba się jednak przygotować. Przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, by dowiedzieć się czy taki zabieg jest dla nas bezpieczny.

Przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia może być ciąża, łuszczyca, cukrzyca, choroby siatkówki i rogówki oka, czynne zmiany skórne – bakteryjne, grzybicze, wirusowe, infekcje, stany podgorączkowe, przyjmowanie leków przeciw zakrzepowych, bielactwo. Podrażnienie skóry może wywołać nowe ogniska czy przyjmowanie leków sterydowych. Po zabiegu nie należy wystawiać twarzy przynajmniej przez tydzień na słońce, unikać kąpieli w basenie, solarium i sauny. Dzięki odpowiednio dobranym kosmeceutykom można jednocześnie dbać o makijaż permanentny jak i zmniejszać oznaki starzenia się skóry.

Kosmeceutyki na ratunek!

W ofercie istnieje szeroki wybór markowych kosmeceutyków. Oferowane marki znane są z wysokiej jakości produktów o potwierdzonej badaniami skuteczności. Hipoalergiczne i delikatne kremy bez dodatku parabenów pozwolą zadbać o skórę i w połączeniu z peelingiem przygotować twarz do zabiegu jakim jest makijaż permanentny. W ofercie można znaleźć:

  • Amalian – kosmeceutyki zawierające kwas hialuronowy oraz lecytynę, która skutecznie transportuje substancje aktywne wewnątrz skóry.
  • Dermaheal – Eyebag Serum i Dark Circle Serum to znakomite kosmetyki redukujące worki i sińce pod oczami.
  • Genosys – Eye Cell – linia kosmetyków pod oczy oraz zestaw Snow Cell – preparaty dzięki którym skutecznie usuwane są przebarwienia skórne, redukują widoczność blizn i poprawiają ogólny stan skóry.
  • Mesoestetic – oferuje kremy dzięki którym przedłużone zostaje efekt większości zabiegów, usuwa przebarwienia i regeneruje skórę.
  • MonoDerma preparaty wspomagające regenerację skóry, wygładzające i delikatnie złuszczające. Stymulują syntezę kolagenu i wpływają korzystnie na kontrolę produkcji sebum.
  • Uriage – Ochrona skóry przed promieniowaniem UV oraz delikatne oczyszczanie.
Metody wykonywania makijażu permanentnego

W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku powstaje coraz więcej salonów oferujących usługi makijażu permanentnego. Firmy oferują różnorodne metody wykonywania jak np.:

Usta
alt="makijaż permanentny"
UlianaG-stock.adobe.com
  • Usta pudrowe / Powder Effect  (po wykonaniu zabiegu usta są pudrowe, delikatne jak by przyprószone kolorem)
  • Usta „Basic”
  • Usta „3D”
  • Usta „Nude”
  • Usta „Lip Light”
Brwi
  • Metoda cienia
  • Metoda „Doucolor”
  • Metoda „Ombre”
  • Metoda włoskowa
  • Metoda włoskowa „3D”
  • Metoda hybrydowa
Oczy
  • Kreska nad linią rzęs
  • Kreska średnia
  • Kreska dekoracyjna
  • Microblanding
Produkty przeznaczone do wykonania makijażu permanentnego

Gabinety oferują także szeroki wybór urządzeń do makijażu oraz barwników, w których nie mogą znaleźć się toksyczne metale ciężkie, rtęć, ołów, kadm, chrom itd. Wykluczone jest również występowanie składowych pigmentów takich jak Tartrazyna czy Czerwień Koszenilowa, które mogą powodować wiele powikłań. Pigmenty te poddane działaniu wiązki lasera, na przykład podczas zabiegu usuwania, mogą zacząć wydzielać Armine – wysoko toksyczny insektycyd. Dodatkowo skład powinien być potwierdzony kartami charakterystyk a same barwniki powinny być przebadane dermatologicznie i powinny posiadać atesty. Każdy ze składników powinien być dopuszczony do użytku kosmetycznego i zastosowania w barwnikach do tatuażu i makijażu permanentnego przez Rade Europejską (dyrektywa ResAP 2008) w przypadku barwników produkowanych w krajach należących do Unii Europejskiej.

Barwniki do makijażu permanentnego możemy podzielić na dwie grupy ze względu na zastosowanie pigmentów: organiczne i nieorganiczne (mineralne). Barwniki organiczne są zdecydowanie mniej stabilne i ulegają częściej wpływom czynników wewnętrznych. Zastosowanie nieodpowiednich niestabilnych składników, może skutkować zmianą koloru po zabiegu, kolory brązowe mogą stać się rude, czarna kreska może stać się niebieska a czerwień na ustach może stać się fioletowa. Za zmianę kolorów brązowych, odpowiadają tlenki żelaza, które utleniając się rudzieją, rdzewieją.

W barwnikach mogą zostać wykorzystane również Tlenki Żelaza w III stopniu utlenienia, czyli rdza. Gdy utlenione tlenki żelaza zaczną przemieszczać się w ciele, mogą prowadzić do różnych chorób i powikłań. Kolejnym ważnym argumentem który przemawia za szkodliwością tlenków żelaza w skórze jest fakt, że mogą one uniemożliwić przeprowadzenie badania rezonansu magnetycznego, ponieważ będą się nagrzewać co doprowadzi do poparzeń.

Mikropigmentacja skóry głowy i włosów to również zabieg pozwalający skutecznie ukryć chorobowo zmienione miejsca na głowie jak również na twarzy poprzez rekonstrukcję linii rzęs czy łuku brwiowego metodą imitującą naturalne włosy. Gdy obszary chorobowo zmienione nie są duże, można pozostać przy dowolnej długości włosów i pigmentować tylko te miejsca. Blada skóra staje się ciemniejsza i nie prześwituje przez rzadkie włosy. Można także zgolić włosy i wykonać zagęszczenie naturalnych włosów wraz z pokryciem plam. Uzyskamy wówczas efekt krótko ostrzyżonej fryzury. Najczęściej pigmentuje się: zakola, szczyt głowy, zakola plus  szczyt głowy, całą głowę. W wyniku zabiegu pod skórą zostają punktowo umieszczone specjalne, naturalne pigmenty, wyglądające jak mieszki włosowe. Efekt jest doskonały – pozbawiona włosów skóra wygląda dokładnie tak, jakby była gęsto pokryta krótko ściętymi włosami.

Czynniki, które mają wpływ na trwałość zabiegu:
  • Wiek
  • Indywidualny czas regeneracji naskórka
  • Rodzaj skóry (gruba, cienka, łojotokowa, sucha)
  • Rodzaj fototypu skóry
  • Ekspozycja na światło słoneczne lub solarium
  • Zażywanie leków, maści sterydowych itp.
alt="makijaż permanentny"
hdeserts-stock.adobe.com

Makijaż permanentny początkowo był zarezerwowany tylko dla gwiazd, dziś natomiast jest w zasięgu wielu kobiet, a ceny zbliżone są do innych zabiegów kosmetycznych. Decyzja o zabiegu musi być jednak przemyślana. Wykonany w profesjonalnym gabinecie nie powinien spowodować żadnych komplikacji. Dlatego zawsze należy wybierać renomowane salony kosmetyczne, w których surowo przestrzega się nie tylko warunków bezpieczeństwa i higieny, ale także stosuje się najwyższej klasy barwniki, które nie alergizują i po upływie czasu nie zmieniają koloru.

Korekty – wszelkie poprawki po zabiegu

Dobre salony kosmetyczne mają coraz więcej pracy przy korekcie makijażu permanentnego. Przyczyn należy szukać w nieodpowiednim sprzęcie, w nieświadomości klienta ale przede wszystkim w niekompetencji osób wykonujących usługę.

Gdy wykonuje go osoba niedoświadczona bądź taka, która nie umie rozpoznać oczekiwań klienta może to doprowadzić do trwałego oszpecenia klientki. Zanim zabieg zostanie wykonany należy sprawdzić opinie na temat salonu. Jaką metodą pracuje i jakie efekty można nią osiągnąć. Należy zapytać o doświadczenie linergistki, przebyte kursy, szkolenia, o ilość wykonanych zabiegów. Warto poprosić o pokazanie portfolio gdzie przekonamy się czy dana osoba posiada niezbędne do wykonania zabiegu zdolności plastyczne.

Ale nie tylko doświadczenie i przebyte kursy są ważne. W wyborze idealnej linergistki pomoże jeszcze kilka innych szczegółów, na które należy zwrócić uwagę. Jeśli linergistka nosi przerysowany, sztuczny makijaż, to podobny może zaproponować nam. Jeśli osoba wykonująca makijaż nie wygląda schludnie, to jej podejście do spraw higieny i bezpieczeństwa pracy może nie być odpowiednie. Nie należy wykonywać także makijażu u osoby, która nie jest zdecydowana w tym co robi i w tym, co proponuje. W makijażu permanentnym trzeba być konkretnym, tu nie ma miejsca na zachwianie się ręki, choć w razie konieczności, wszelkie poprawki można usunąć w każdej chwili.

Nie zawsze oferty gabinetów kosmetycznych są dobre, a osoby wykonujące zabiegi nie zawsze mają odpowiednie kompetencje. Chęć posiadania ładnych brwi czy ust przesłania często zdrowy rozsądek i trafność wyboru. Pochopne wybory często kończą się tragicznym rezultatem.

Przede wszystkim trzeba ustalić wszystkie szczegóły dotyczące makijażu. Aby makijaż się udał przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie dokładnego rysunku wstępnego makijażu. Rysunek musi w 100% odzwierciedlać to, co potem zostanie wykonane podczas zabiegu. Nigdy nie wykonujemy makijażu permanentnego dopóki nie ustalimy metody wykonania, kolorów i kształtu i obie strony nie będą zadowolone.

Źle wykonany makijaż można skorygować. Dzięki pigmentacji korygującej można zniwelować skutki nieudanego zabiegu. W makijażu permanentnym posługujemy się specjalnymi pigmentami do kamuflażu dobieranymi odpowiednio do każdej karnacji. Np. barwnik SKIN Dark Flesh służy do efektywnej korekty wcześniej wykonanego makijażu trwałego, a także do kamuflażu, a nawet całkowitego zakrycia blizn. Może być stosowany u klientek podatnych na alergie. Jego skład to tlenek żelaza, alkohol i woda. Stosowany w celu prawidłowego użycia pigmentu zaleca się za każdym razem mocno wstrząsnąć buteleczką, aby doprowadzić do połączenia jego składników. Skuteczny kamuflaż makijażu oraz blizn osiąga się z profesjonalnymi pigmentami do korekty. Barwniki w trzech odcieniach dopasowanych do kolorytu skóry sprawiają, że pozbywamy się śladów poprzedniego pigmentu, a także blizn. Do tego celu poleca się produkty CCC są bezpieczne dla zdrowia, niezwykle rzadko wywołują reakcje uczuleniowe. Pozwalają nam zakamuflować błędy w sztuce makijażu, a kobietom czuć się lepiej.

W przypadku starszych makijaży, kobiety miały na swoich twarzach głębokie, ordynarne, rozlane tatuaże. Pigmentacja korygująca pozwala na szczęście naprawić błędy popełnione przez niedoświadczone linergistki. Dzięki możliwościom można z powodzeniem zniwelować:

  1. Efekt przesadnie powiększonych ust
  2. Krzywy rysunek ust
  3. Asymetrię ust
  4. Źle dobrany kolor ust

Wiele z nich udaje się naprawić niemal w 100%. Niektóre przypadki kończyły się jednak zabiegami laserowymi lub operacjami plastycznymi. Dlatego pamiętajmy zanim wykonamy makijaż permanentny, by upewnić się co do metody i specjalisty. Niech nie skusi nas niska cena.

Pobierz materiały edukacyjne
Facebook Instagram Youtube Spotify